میدان گازی تازه اکتشاف شده (ارم)۴۰میلیارد دلار عایدی خواهد داشت
میدان گازی تازه اکتشاف شده (ارم)۴۰میلیارد دلار عایدی خواهد داشت

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور توسعه و مهندسی در مراسم اعلام کشف میدان گازی جدید اعلام کرد: کشف این میدان برای کشور ۴۰ میلیارد دلار عایدی به همراه خواهد داشت. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)، رضا دهقان، معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور توسعه و مهندسی  پیش از ظهرامروز […]

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور توسعه و مهندسی در مراسم اعلام کشف میدان گازی جدید اعلام کرد: کشف این میدان برای کشور ۴۰ میلیارد دلار عایدی به همراه خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)، رضا دهقان، معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور توسعه و مهندسی  پیش از ظهرامروز (یکشنبه ۲۱ مهرماه ۹۸) در مراسم اعلام کشف میدان گازی جدید اظهار کرد: این میدان در فاصله ۲۰۰ کیلومتری جنوب شیراز ، ۶۰کیلومتری شمال عسلویه و ۲۵ کیلومتری جنوب باختری شهرستان خنج قراردارد.

دهقان  افزود: میدان ارم از اثبات یک پارچه بودن دو تاقدیس دنگ و باغون که در سازندهای کنگان و دالان بالایی با یکدیگر مرتبط بوده و مخزن گازی یکپارچه ای به طول ۵۰ و پهنای متوسط ۵ کیلومتر را به وجود آورده، تشکیل شده است.

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور توسعه و مهندسی با بیان اینکه با تلاش کارشناسان در ماموریت اکتشاف، وجود ذخایر نفتی هیدروکربوری در ناحیه ارم مورد تایید واقع شد، افزود: به منظور شناخت دقیق تر و ارزیابی های فنی، پروژه های لرزه نگاری و مغناطیس سنجی در ناحیه اجرا و در نهایت اقدام به علامت گذاری محل چاه شد و به دنبال آن عملیات ساخت جاده دسترسی به «طول ۶ کیلومتر و احداث سلر و محوله چاه انجام و سپس عملیات حفاری در تیر ماه ۱۳۹۷ آغاز شد و پس از ۹ ماه با عبور از لایه‌های رسوبی مشتمل بر سنگ آهکه دولومیت، شیل، مارن، گچ و ماسه سنگ، در عمق ۴۶۳۲ متری به اتمام رسید.

دهقان در این مراسم اعلام کرد: پس از اخذ و تفسیر نمودارهای پتروفیزیکی و انجام لایه آزمایی، وجود گاز طبیعی در سازندهای مخزنی کنگان و دالان در میدان ارم اثبات شد.

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور توسعه و مهندسی تاکید کرد: بر اساس محاسبات انجام شده حجم گاز در جا در این مخازن بالغ بر ۱۹ هزار میلیارد فوت مکعب است که پیش از ۱۳ هزار میلیارد فوت مکعب آن قابل استحصال است.

به گفته دهقان این حجم از گاز تقریبا معادل یک فاز میدان گازی پارس جنوبی است، نتایج آزمایشات نشان می‌دهد سیال مخزن کنگان و دالان بالایی حاوی گاز میعانی سبک و شیرین با درجه ای پی آی ۴۹ و میزان سولفید هیدروژن در گاز  برابر ۸۰۰ ppm  و افق دالان پایینی دارای گاز میعانی سبک و شیرین با درجه ای پی آی معادل ۵۰ و میزان سولفید هیدروژن در گاز برابر با ۴۵ ppm که نشان از یک گاز بسیار مرغوب است.

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور توسعه و مهندسی با اشاره به همجواری میدان ارم با میادین گازی شائول و هما در نزدیکی پالایشگاه گاز پارسیان افزود: وجود زیر ساخت های مناسب سبب می‌شود  توسعه این میدان گازی برای جبران افت تولید این میدان و تامین خوراک پایدار پالایشگاه گازی پارسیان مورد توجه قرار گیرد.

گفتنی است از این حجم گاز قبلا مقدار ۳۶۰۰ میلیارد فوت مکعب در قالب میدان گازی باغون اعلام کشف شده بود.