میدان گازی بلال  توسعه می‎یابد
میدان گازی بلال  توسعه می‎یابد

قرارداد توسعه میدان گازی بلال با سقف هزینه سرمایه‎ای ۴۴۰ میلیون دلار میان شرکت نفت و گاز پارس و شرکت داخلی پتروپارس به امضا می‎رسد. به گزارش |ایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)، قرارداد طرح توسعه میدان گازی بلال (بخش شرقی میدان گازی پارس جنوبی) به زودی بین شرکت نفت و گاز پارس به عنوان کارفرما و […]

قرارداد توسعه میدان گازی بلال با سقف هزینه سرمایه‎ای ۴۴۰ میلیون دلار میان شرکت نفت و گاز پارس و شرکت داخلی پتروپارس به امضا می‎رسد.

به گزارش |ایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)، قرارداد طرح توسعه میدان گازی بلال (بخش شرقی میدان گازی پارس جنوبی) به زودی بین شرکت نفت و گاز پارس به عنوان کارفرما و شرکت پتروپارس به عنوان پیمانکار عمومي طرح – GC و الحاق قرارداد مذكور به قرارداد بيع متقابل طرح توسعه جامع و يكپارچه فازهاي ۱۱ تا ۲۴ پارس جنوبي امضاء می‌شود.

سقف هزينه سرمايه‌اي این طرح مبلغ ۴۴۰ ميليون دلار پيش‌بيني شده است که مقرر است از محل سرمایه صندوق توسعه ملی تأمین شود.

مطابق مقاد قراردادی که به امضاء می رسد، پیمانکار موظف است طی ۳۴ ماه، حفاری در مجموع ۸ حلقه چاه تولیدی شامل یک حلقه چاه توصیفی – اکتشافی با هدف توصیف و تولید لایه های گازی مربوطه به همراه حفر یک حلقه چاه Learning و ۶ حلقه چاه توسعه ای، ساخت و نصب یک جکت سرچاهی چهارپایه، ساخت و نصب یک عرشه با ظرفیت تولید روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز غنی و احداث یک رشته خط لوله به طول تقریبی ۲۰ کیلومتر به همراه نصب کابل فیبر نوری را انجام دهد.

همچنین شركت پتروپارس مسئوليت راهبری، مديريت و يكپارچه‌سازی قرارداد، انجام مطالعات مخزني، طراحي حفاري و تهيه اسناد مناقصات فرعي را برعهده خواهد داشت كه با هدف استفاده حداكثري از ظرفيت‌ها و توانمندي‌ شركت‌هاي داخلي در اجراي پروژه‌هاي مشابه، نسبت به برگزاري مناقصات فرعي با رعايت آيين‌نامه معاملات شركت ملي نفت ايران و تحت نظارت و تأييد كامل كارفرما اقدام خواهد کرد.

برداشت روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز ترش و ۱۵ هزار بشکه میعانات گازی از دستاوردهای طرح توسعه میدان گازی بلال به شمار می رود که با ارسال از طریق خط لوله به سکوی C فاز ۱۲ و انتقال به ساحل کنگان پس از شیرین سازی در پالایشگاه فاز ۱۲ پارس جنوبی به خط سراسری گاز تزریق می شود.

  • منبع خبر : شرکت نفت و گاز پارس