مجازاتی که برای فرار از مالیات سلبریتی‌های غربی تعیین می‌شود
مجازاتی که برای فرار از مالیات سلبریتی‌های غربی تعیین می‌شود

در حالی ریاست سازمان برنامه و بودجه دو روز قبل تمام هنرمندان را از مالیات معاف اعلام کرد که رویکرد دولت‌های غربی به عنوان خواستگاه اصلی سلبریتی‌ها در این زمینه بسیار متفاوت است. دو روز پیش محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه بودجه، با رد درخواست سازمان امور مالیاتی برای کاهش معافیت مالیاتی هنرمندان و اهالی […]

در حالی ریاست سازمان برنامه و بودجه دو روز قبل تمام هنرمندان را از مالیات معاف اعلام کرد که رویکرد دولت‌های غربی به عنوان خواستگاه اصلی سلبریتی‌ها در این زمینه بسیار متفاوت است.

دو روز پیش محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه بودجه، با رد درخواست سازمان امور مالیاتی برای کاهش معافیت مالیاتی هنرمندان و اهالی فرهنگ طی دستوری فوری تمام هنرمندان را از پرداخت مالیات معاف اعلام کرد.

اگرچه ممکن است استدلال‌ها درباره محدود بودن معیشت بعضی ناشران و نویسندگان که درآمد بسیار محدودی دارند درباره برخی از آنها صدق کند اما هیچ منطقی قبول نمی‌کند هنرمندان با درآمد میلیاردی مالیات نپردازند و کارگران با حقوق‌های بسیار ناچیز پیش از دریافت حقوق شاهد کسر مالیات باشند. این موضوع حتی شامل ناشران کتاب‌های کمک آموزشی با گردش مالی بسیار بالا نیز می‌شود که آنها نیز در زمره بزرگ‌ترین بهره‌مندان از این معافیت‌ها هستند.

یک بام و دو هوای دولت در دریافت مالیات از اقشار گوناگون می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما بدیهی است که به هیچ عنوان نباید کسانی که سالانه صدها میلیون و حتی میلیاردها تومان درآمد دارند از پرداخت مالیات معاف شوند.

اما این پرسش مطرح است که دیگر کشورها هم چنین لطف‌های ویژه‌ای به اصحاب سرگرمی در حوزه‌های سینما و موسیقی می‌کنند و درآمدهای کلان آنها را از مالیات معاف می‌دانند؟

واقعیت آن است که در کشورهای غربی که خواستگاه اصلی سلبریتی‌های جهان هستند سختگیری بسیار شدیدی نسبت به مالیات‌های اصحاب سرگرمی در سینما و موسیقی اعمال می‌کنند. چنانکه ژرار دوپاردو بازیگر مشهور فرانسوی به دلیل اعمال مالیات ۷۵ درصدی روی درآمدهایش ترجیح داد فرانسه را رها کند و به بلژیک نقل مکان کند که میزان مالیات‌های آن ۲۵ درصد کمتر از فرانسه است.

سازمان خدمات درآمد داخلی آمریکا که مشغول جمع‌آوری مالیات در این کشور است نیز نه تنها هنرمندان را از دریافت مالیات معاف نمی‌داند بلکه بسیاری از هنرمندان معروف آمریکایی به دلیل عدم پرداخت مالیات یا فرار مالیاتی شاهد ضبط شدن دارایی و حتی گذراندن حبس در زندان بودند.

وقتی نیکلاس کیج جمجمه دایناسورش را برای پرداخت مالیات فروخت

در سال ۲۰۰۹ سازمان خدمات درآمد داخلی آمریکا اعلام کرد که نیکلاس کیج، بازیگر مشهور آمریکایی، ۶٫۶ میلیون دلار مالیات معوق دارد که باید پرداخت کند. این رقم تا پایان همان سال به ۶٫۷ میلیون دلار افزایش یافت.

این رقم مجموع بدهی کیج برای سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۹ بود و در نهایت کیج مجبور شد در سال ۲۰۱۲ بدهی مالیاتی خود را صاف کند.

این بازیگر مشهور آمریکایی برای پرداخت بدهی مالیاتی خود مجبور شد چند خانه ویلایی و حتی فسیل مربوط به جمجمه یک دایناسور را که پیشتر خریداری کرده بود، بفروشد.

وی بعدها گفته بود که مالیاتش حدود ۱۴ میلیون دلار بوده است که پس از ارزیابی مجدد نهایتا با پرداخت ۶ میلیون دلار سر و ته قضیه را هم آورده است.

دعوای مالیاتی رابرت دنیرو

رابرت دنیرو، بازیگر مشهور هالیوودی، هم در سال ۲۰۱۵ درگیر ۶٫۴ میلیون دلار مالیات پرداخت نشده معوق شد.

البته وی ادعا کرد که سازمان خدمات درآمد داخلی آمریکا نامه‌های مربوط به مالیات وی را به آدرس اشتباه ارسال کرده است و در نهایت وی مالیاتش را تسویه کرد.

حتی بردن اسکار هم نتوانست مارتین اسکورسیزی را از پرداخت مالیات نجات دهد

مارتین اسکورسیزی، کارگردان، فیلمنامه‌نویس، تهیه کننده،‌ هنرپیشه و تاریخ‌دان ایتالیایی- آمریکایی،‌ یکی از مشهورترین کارگردانانی است که جایزه اسکار را نیز برده اما همه این مسائل باعث نشده که وی از پرداخت مالیات معاف شود.

وی در ولنتاین سال ۲۰۱۱ شاهد اعمال مالیات ۳ میلیون دلاری به دلیل مالیات معوق، سود و جریمه مربوط به آن بود.

اسکورسیزی در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ نیز مجبور به پرداخت ۲ میلیون دلار مالیات شده بود که البته همه اینها را پرداخت کرده است.

شکیرا به خاطر مالیات معوق تحت پیگرد قانونی قرار گرفت

شکیرا، خواننده معروف آمریکایی، و همسر پیکه، بایکن سرشناس فوتبال اسپانیا، به دلیل عدم ارائه اطلاعات درست مالیات بین سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۴ و زمانی که در اسپانیا زندگی می‌کرده است تحت پیگرد قانونی قرار گرفته و ممکن است به پرداخت ۳۰۰ میلیون دلار مالیات معوق محکوم شود.

پاملا اندرسون

اندرسون یکی از بازیگرانی است که معمولا در زمینه پرداخت مالیات بر درآمد خود درست عمل کرده است اما روزنامه نیویورک دیلی در سال ۲۰۱۲ گزارش داد که این بازیگر کانادایی برای سومین بار به دلیل عدم پرداخت مالیات خود مورد تعقیب قضایی قرار گرفته است.سوفیا لورن

در سال ۱۹۸۲ سوفیا لورن به دلیل فرار مالیاتی ۱۷ روز را در زندان گذراند.

این بازیگر ایتالیایی البته با پرداخت مالیات و جریمه مربوط به آن و تسویه حساب با سازمان خدمات درآمد داخلی آمریکا از زندان آزاد شد.

 DMX یا همان ارل سیمونز 

ارل سیمونز با نام مستعار DMX یک خواننده سبک رپ آمریکایی است که در سال ۲۰۱۸  به دلیل فرار مالیاتی یک سال را در زندان سپری کرد.

وی در جولای ۲۰۰۱۷ توسط دادستان منطقه جنوبی نیویورک به یک سال زندان محکوم شده بود.

این رپر آمریکایی ۱٫۷ میلیون دلار فرار مالیاتی داشت.

مارتا استوارت

مارتا استوارت مدل سابق و نویسنده آمریکایی است که در سال ۲۰۰۴  و به دلیل فرار مالیاتی حدود ۲۲۰ هزار دلاری ۵ ماه را در زندان سپری کرد.

وسلی اسنایپس

وسلی اسنایپس، بازیگر و رزمی‌کار مشهور آمریکایی برای عدم پرداخت مالیات خود به میزان ۷ میلیون دلار بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۱ در سال ۲۰۱۰ به ۳ سال زندان محکوم شد.

این بازیگر مشهور در سال ۲۰۱۰ و پس از ورود به زندان به حکم ۳ ساله برای عدم پرداخت مالیات اعتراض کرد که این اعتراض نیز در دادگاه رد شد. وی در سال ۲۰۱۳ از زندان آزاد شد.

جان تراولتا

بازیگر معروف فیلم تغییر چهره نیز یکی از سلبریتی‌هایی است که از تیغ برنده سازمان مالیات آمریکا در امان نبوده است.

وی به دلیل عدم گزارش صحیح درآمدها و ضررهای خود بین سال‌های ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵ از سوی سازمان خدمات درآمد داخلی آمریکا به پرداخت ۱٫۱ میلیون دلار جریمه محکوم شدو در سال ۲۰۰۰ مجبور شد برای صاف کردن این بدهی با دریافت تخفیف ۶۰۴ هزار دلار به سازمان مالیاتی پرداخت کند. البته هنوز مشخص نیست که بدهی وی به این سازمان صاف شده است یا خیر؟

  • منبع خبر : فارس