فعالیت های مشترک وانتقال تجارب انجمن کلانشهرهای جهان با مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران
فعالیت های مشترک وانتقال تجارب انجمن کلانشهرهای جهان با مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران

“اکتاوی دلا وارگا” دبیر کل انجمن کلانشهرهای جهان(متروپلیس) با اشاره به شباهت نوع اهداف و فعالیت های مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران  با این انجمن ، از برقراری تعامل و انتقال تجربیات بین این دو سازمان خبر داد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل مجمع کلانشهرها […]

“اکتاوی دلا وارگا” دبیر کل انجمن کلانشهرهای جهان(متروپلیس) با اشاره به شباهت نوع اهداف و فعالیت های مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران  با این انجمن ، از برقراری تعامل و انتقال تجربیات بین این دو سازمان خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل مجمع کلانشهرها ، کمال مرادی دبیر کل این مجمع طی دیدار با  دلا وارگا به تشریح تاریخچه  ،اهداف و فعالیت های آن پرداخت و گفت : این مجمع در سال ۱۳۷۸ با موافقت و تصویب شهرداران کلانشهرهای منتخب اولین دوره ی شوراهای اسلامی  با هدف انتقال تجارب و حفظ حقوق و منافع مشترک و عمومی شهرداری های کلانشهرها تاسیس شد.
مرادی افزود: این مجمع در حال حاضر با ریاست دکتر حناچی شهردار تهران به عنوان ساختار اداری فعالیت می کند و  در قالب  یک نهاد غیر سیاسی ، غیر دولتی و غیر انتفاعی  در غیاب اتحادیه ی شهردار یها بخشی از وظیفه اتحادیه را به انجام می رساند.
مرادی در ادامه با بیان اینکه این مجمع توانسته است گفتمانی بین دولت و نهادهای مدنی ایجاد کند افزود :  نظرات کارشناسی مجمع در قالب ۹ کمیسیون تخصصی به دولت و مجلس ارائه می شود و توانسته راهگشای بخشی از مشکلات شهرداری ها باشد.
وی در ادامه افزایش مشارکت شهروندان  در اداره امور شهر و آشنایی آنها  با حقوق مدنی و شهروندی خود و همچنین انتقال تجارب موفق کلانشهرها را از جمله اهداف تشکیل این مجمع عنوان کرد.
دلا گالا دبیر کل انجمن کلانشهرهای جهان نیز ضمن ابراز خوشنودی از  شباهت کاری و اهداف این انجمن و  مجمع کلانشهرهای ایران خاطر نشان کرد: انجمن مترو پلیس حدود ۳۵ سال پیش تاسیس شد و در حال حاضر ۱۳۸ عضو و هیئت مدیره ای متشکل از شهرداران شهرهای عضو  دارد و ریاست آن را شهردار شهر  برلین بعهده دارد.
وی در ادامه با بیان اینکه ۷ کلانشهر ایران عضو مترو پلیس هستند افزود : تهران و مشهد از اعضای فعال و قدیمی این سازمان  هستند و در تشکیلات آن یک موسسه آموزشی وجود دارد که دفتر منطقه ای آن در شهر مشهد فعالیت می کند.
وی تمرکز بر حکمرانی شهری ، رشد پایدار، انسجام اجتماعی، توسعه شهری و اجتماعی و برابری جنسیتی را از جمله محورهای اصلی مترو پلیس عنوان کرد که به دنبال ارتقای کیفیت زندگی شهروندان است .
وی با تاکید براینکه در حال حاضر حکومت های دنیا به علت قدرت های اقتصادی سیاسی و جمعیتی از کلانشهرها واهمه دارند افزود : در حال حاضر باید به شهرداری های کلانشهرها به عنوان یک فرصت نگاه کنیم که چگونه می توانند در حکمروایی شهری به دولت کمک کنند و نه اینکه رقیب دولت‌ها باشند.
وی در ادامه اشتراک گذاری تجارب موفق و درس آموزی از معضلات و مشکلات کلانشهرها به یکدیگر را خواستار شد و از ایجاد بسترهای همکاری بین  مترو پلیس و مجمع کلانشهرهای ایران به ویژه در حوزه ی علمی و آموزشی  استقبال کرد.
وی یکپارچه سازی حمل و نقل عمومی،  مدیریت پسماند و زباله ها و کنترل آلاینده ها و توسعه فضاهای شهری را از جمله  پروژه هایی عنوان کرد که از سوی کلانشهرهای عضو مترو پلیس به صورت یکپارچه  اجرا شده است  .
📍مرادی : احیای روابط بین ملت ها به جای حکومت ها در شرایط تحریم
دبیر کل مجمع شهرداران کلانشهرها در خاتمه  سخنان خود با اشاره به تحریم ناجوانمردانه کشور ایران به استفاده از ظرفیت خواهرخواندگی کلانشهرها با یکدیگر و برقراری روابط بین ملل به جای دولت ها اشاره کرد و  افزود: در حال حاضر شرایط مناسبی برقرار شده که با استفاده از ظرفیت متروپلیس و خواهر خواندگی بتوانیم روابط بین شهرها و شهرداری هارا  تسهیل کنیم.
دلا گالا نیز با تایید این سخن خاطر نشان کرد :  مترو پلیس فارغ از مسائل سیاسی بستر مناسب را برای تعامل شهرهای مختلف با پیشینه های متفاوت ایجاد کرده  و فارغ از دعواهای حکومتی ارتباطات شهری را به وجود آورده است.
وی افزود:کلانشهرهایی که عضو مترو پلیس هستند موضوعات متفاوتی دارند و ما یاد گرفته آیم که به ایده ها و خواسته های متفاوت احترام بگذاریم
ما مطمئن هستیم شهرهایی که عضو مترو پلیس هستند نگرش واحدی ندارند ولی وجه مشترک آنها این است که می خواهند شهروندان شان سبک زندگی بالایی داشته باشند.
در ادامه این نشست دبیر کل انجمن کلانشهرهای جهان و هیئت همراه  از کمیسیون ها و ادارات مجمع کلانشهرها بازدید و از نوع فعالیت آنها آگاه شدند و تابلوی تمبر یادبود یکصدمین  نشست شهرداران نیز  از سوی دلا گالا و دکتر گشتاسب مظفری معاون امور بین الملل مرکزارتباطات شهرداری تهران امضا شد.

منبع:روابط عمومی و امور بین الملل مجمع کلانشهرها