ظریف: آمریکا را در سازمان ملل منزوی کردیم
ظریف: آمریکا را در سازمان ملل منزوی کردیم

وزیر امور خارجه با بیان اینکه ما آمریکا را در شورای امنیت سازمان ملل که آن را ملک خود می‌داند، منزوی کرده‌ایم، گفت: ما اقدامات متقابل خود را در برابر اقدامات خصمانه آنها داشته‌ایم و در حوزه حقوقی و بین‌المللی تلاش کرده‌ایم. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران (idva) محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه […]

وزیر امور خارجه با بیان اینکه ما آمریکا را در شورای امنیت سازمان ملل که آن را ملک خود می‌داند، منزوی کرده‌ایم، گفت: ما اقدامات متقابل خود را در برابر اقدامات خصمانه آنها داشته‌ایم و در حوزه حقوقی و بین‌المللی تلاش کرده‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران (idva) محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در جلسه علنی امروز (دوشنبه، ۳۰ دی) پارلمان و در پاسخ به سؤال ملی حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره علت بیان مطالب بی‌اساس و هزینه‌ساز که در تضاد با منافع ملی و امنیت ملی است، از جمله توانایی آمریکا در از کار انداختن سیستم دفاعی صرفاً از طریق انداختن بمب و اتهام پولشویی به نظام، گفت: من به عنوان نماینده مردم ایران و نماینده جمهوری اسلامی ایران، همواره محکم‌ترین دفاع را از سیاست‌های جمهوری اسلامی داشته‌ام.

وی افزود: ما در تحلیل‌ها باید مجتهد باشیم، اما در عمل باید همواره مجری سیاست‌های جمهوری اسلامی باشیم، دفاع بنده از سیاست‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی را در هند و دوحه دیده‌اید که دفاعیات زیادی را از جمهوری اسلامی کردم.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در جلسه علنی امروز (دوشنبه، ۳۰دی) پارلمان در پاسخ به سؤال سیدجواد ساداتی‌نژاد نماینده کاشان درباره اقدامات وزارت خارجه نسبت به موضع‌گیری‌های خصمانه مقامات آمریکایی و اروپایی در حمایت از آشوبگران حوادث دی‌ماه ۱۳۹۶، گفت: این وزارتخانه اقدامات متعددی را از سال۹۶ آغاز کرده است، مهم‌ترین این اقدامات، خنثی‌سازی طراحی آمریکا در شورای امنیت ملی بود.

وی افزود: عنصر مردم باعث قوی شدن سیاست داخلی می‌شود، چنانچه در دیپلماسی نیز نیاز به مردم داریم، ما تنها کارگزار و خادم مردم هستیم و کلماتی نیز که یاد گرفته‌ایم در مذاکرات بگوییم به خاطر مردم است و صرفاً با تماس‌های خود، مانع این شدیم که آمریکایی‌ها جلسه‌ای علیه ما برگزار کنند.

وزیر امور خارجه با تأکید بر اینکه آمریکا به عنوان عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل تصمیم گرفت که با سوء‌استفاده از مکانیزم‌های شورای امنیت موضوع اغتشاشات دی ‌ماه ۹۶ را به این شورا ارجاع دهد، گفت: با وجود همه فشارها، سیاست خارجی موفق ما باعث شد که جلسه‌ای که قرار بود ما را در آن محاکمه کنند، به جلسه محاکمه ایالات متحده تبدیل شود، البته این امور به طراحی، برنامه‌ریزی و گفت‌وگو نیاز دارد.

ظریف ادامه داد: ایالات متحده همواره در بیش از ۴۰ سال گذشته به دنبال براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران بوده و هیچ‌گاه فکر آن را از ذهن خارج نکرده است.

وی اضافه کرد: ما با روش آمریکایی‌ها با آنها برخورد می‌کنیم، البته برخی رژیم‌های کوچک همچون رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای دیگر همواره با همکاری آمریکا، مشکلاتی برای ما ایجاد کرده‌اند، اما ایران مدت ۷ هزار سال است که بزرگ بوده و ۷ هزار سال دیگر نیز بزرگ باقی می‌ماند.

وزیر امور خارجه به یکی از اقدامات ضد آمریکایی این وزارتخانه طی ماه‌های اخیر اشاره و تصریح کرد: پیشنهاد دادیم که براساس بند اول اصول توافق الجزایر، شکایتی از آمریکا تنظیم شده و به دیوان لاهه ارائه شود که متن آن را به شورای امنیت تحویل داده‌ایم.

ظریف افزود: از طرف دیگر در مجامع بین‌المللی از سیاست جمهوری اسلامی دفاع کردیم و با دعوت سفرا به وزارتخانه، مداخلات آمریکایی را به آنها توضیح دادیم، همچنین در رسانه‌ها نیز موارد لازم ذکر شده است.

وی با بیان اینکه ما آمریکا را در شورای امنیت سازمان ملل که آن را ملک خود می‌داند، منزوی کرده‌ایم، اظهار داشت: آمریکا همواره پس از جنگ جهانی دوم در سراسر دنیا مرتکب خطاهای بزرگی، نظیر حضور در ویتنام، دوره اول عراق، سوریه و افغانستان شده است، اما ما نیز اقدامات متقابل خود را در برابر اقدامات خصمانه آنها داشته‌ایم و در حوزه حقوقی و بین‌المللی تلاش کرده‌ایم.

وزیر امو رخارجه ادامه داد: درباره انگلیس نیز همین برخورد صورت گرفت، اما طرف مقابل همچنان درس عبرت نمی‌گیرد که این خطای ما نیست.

ظریف در پایان خاطرنشان کرد: حق مردم در اعتراض به رسمیت شناخته می‌شود،اما مداخله خارجی نباید در این اعتراضات باشد که در همین راستا حضور سفیر انگلیس در میان تجمع‌کنندگان را به شدت محکوم کردیم، لذا مواردی که ذکر شد، تصمیم‌گیری‌های کل نظام و بر‌اساس سیاست‌گذاری‌های کشور است.

  • منبع خبر : تسنیم