ظریف: آماده همکاری با همسایگان برای ایمن‌سازی خلیج فارس هستیم
ظریف: آماده همکاری با همسایگان برای ایمن‌سازی خلیج فارس هستیم

وزیر امور خارجه ایران بر آمادگی خود جهت همکاری با همسایگان خود جهت ایمن کردن خلیج فارس تأکید کرد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران بار دیگر بر آمادگی ایران برای همکاری با همسایگان خود در خلیج فارس تأکید کرد. ظریف نوشت: «ایران از مدت‌ها پیش آمادگی خودش […]

وزیر امور خارجه ایران بر آمادگی خود جهت همکاری با همسایگان خود جهت ایمن کردن خلیج فارس تأکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران بار دیگر بر آمادگی ایران برای همکاری با همسایگان خود در خلیج فارس تأکید کرد.

ظریف نوشت: «ایران از مدت‌ها پیش آمادگی خودش را برای همکاری با همسایگان خود جهت ایمن کردن خلیج فارس ابراز کرده است. طرح صلح هرمز-امید- الان روی میز است.»

وزیر خارجه ایران درباره رزمایش مشترک ایران، چین و روسیه هم نوشت: «رزمایش مشترک ما در دریای عمان/اقیانوس هند با شریکان روسیه‌ای و چینی خود تعهد گسترده ما بر ایمن کردن آبراه‌های حیاتی را روشن می‌کند.»

رزمایش دریایی مشترک و بزرگ ایران، روسیه و چین از صبح امروز (جمعه، ششم آذر) در آب‌های شمالی اقیانوس هند و دریای عمان آغاز شد و قرار است چهار روز ادامه داشته باشد.

معاون عملیات نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اعلام خبر آغاز این رزمایش، با بیان اینکه نخستین بار است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران رزمایش مرکبی با دو قدرت دریایی بزرگ جهان و در چنین سطحی برگزار می‌کند، توضیح داد: «تمرینات تاکتیکی متنوعی از جمله نجات شناور دچار حریق، آزادسازی شناور مورد تعرض قرار گرفته، تیراندازی علیه اهداف مشخص و سایر تمرینات تاکتیکی و عملیاتی در این رزمایش پیش‌بینی شده است».

«حسن روحانی»، رئیس‌جمهور ایران در سخنرانی خود در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۳۹۸، طرح ابتکاری ایران موسوم به «ائتلاف برای امید و امنیت هرمز» را ارائه کرد. از این طرح به اختصار به عنوان «طرح صلح هرمز» یاد می‌شود.

حسن روحانی در آن سخنرانی درباره این طرح گفت: «بنا به مسئولیت تاریخی کشورم در حفظ امنیت، صلح،  ثبات و پیشرفت در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز، همه کشورهایی را که از تحولات خلیج فارس و تنگه هرمز متأثر می‌شوند به “ائتلافِ امید”  یعنی “ابتکار صلح هرمز” (Hormoz Peace Endeavor)   دعوت می‌کنم».

روحانی افزود که «هدف “ائتلاف امید” ارتقای صلح، ثبات، پیشرفت و رفاه کلیه ساکنان حوزه تنگه هرمز، و تفاهم متقابل و روابط صلح آمیز و دوستانه میان ایشان است.