ظرفیت ذخیره سازی گاز مایع ۱۰۰ هزار متر مکعب  افزایش خواهد یافت
ظرفیت ذخیره سازی گاز مایع ۱۰۰ هزار متر مکعب  افزایش خواهد یافت

مدیر عامل شرکت پناه ساز ایران از ساخت مخازن ذخیره سازی کرایوژنیک با همکاری یک شرکت چینی خبر داد و گفت:این مخزن  قادر است۱۰ میلیون متر مکعب گاز مایع را در خود جای دهد و این در حالیست که بکار گیری این نوع مخزن در فاز ۱۴ میدان گازی پارس جنوبی ظرفیت ذخیره سازی گاز […]

مدیر عامل شرکت پناه ساز ایران از ساخت مخازن ذخیره سازی کرایوژنیک با همکاری یک شرکت چینی خبر داد و گفت:این مخزن  قادر است۱۰ میلیون متر مکعب گاز مایع را در خود جای دهد و این در حالیست که بکار گیری این نوع مخزن در فاز ۱۴ میدان گازی پارس جنوبی ظرفیت ذخیره سازی گاز مایع ایران را تا سقف۱۰۰ هزار بشکه میعانات گازی بالاتر خواهد برد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)، غلامرضا زینل پور مدیر عامل شرکت پناه ساز ایران  در حاشیه بیست وششمین نمایشگاه بین المللی نفت،گاز،پالایش و پتروشیمی ایران در یک نشست خبری با اعلام خبر فوق افزود: این شرکت که یک مجموعه دانش بنیان صنعتی است  تنها شرکتی است که می تواند مخازن بزرگ ذخیره سازی ال پی جی  را در داخل کشور تولید کند  وبر این اساس هم اکنون این مجتمع صنعتی ، با تحویل مخازن ذخیره سازی پالایشگاه فاز ۱۴، بیش از ۱۰۰ هزار متر مکعب به ظرفیت ذخیره سازی میعانات گازی کشور اضافه خواهد کرد.

این فعال حوزه صنعت نفت  همچنین از امضای قراردادی با یک شرکت صنعتی چین برای ساخت مخزن ۱۰ میلیون بشکه ای مذکور خبر داد و گفت:سرمایه گذاری تولید این مخزن ۳۴۰ میلیون یورو بوده است.

وی ادامه داد:در شرایطی که تنگناهای تحریمی همه صنایع کشور را تحت فشارهای خود قرار داده بود، پناه ساز ایران در فعالیت های خود اجازه نداد که طرح های میدان گازی پارس جنوبی متوقف یا دچار تاخیر شود.

زینل پور اضافه کرد:موضوع انتقال دانش تجربی و تکنولوژیک در ساخت این مخازن بطور معمول در اختیار کشورهای خارجی بود اما هم اکنون  این فناوری ها توسط متخصصین داخلی بومی سازی شده و در فاز های ۹ و ۱۰  بکار گرفته شده است  و امسال نیز این شرکت در نظر دارد تا پایان امسال مخزن مورد نیاز فاز ۱۴ را تحویل سفارش دهنده دهد.

مدیرعامل شرکت مهندسی پناه ساز ایران افزود:کارشناسان حوزه صنعت گاز به خوبی میدانند که این مخازن مانند بسیاری از تجهیزات صنعت نفت و گاز عمری محدود دارند  و حال در شرایطی که بسیاری از مخازن در حال فعالیت این صنعت در کشور بازه ای طولانی را از سر گذرانده اند و به تعمیر و اورهال های لازم  نیازمندندف تلاش می کنیم در این حوزه وارد عمل شویم.

زینال پور اضافه کرد: ۴ مخزن در پالایشگاه فاز ۱۴ ساخته خواهد شد که شامل ۲ مخزن ۴۵ هزارمترمکعبی و ۲ مخزن ۳۵ هزارمترمکعبی است.

وی در عین حال تاکید کرد که  به‌ازای هر مخزنی که ساخته شده ۸ میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی در کشور اتفاق می‌افتد و هر فاز پارس جنوبی ۳۲ میلیون یورو صرفه‌جویی اقتصادی داشته است.

زینال پور همچنین اشاره کرد که در میدان گازی پارس جنوبی ۷ مخزن را ساخته وتحویل فازهای مربوطه آن  داده ایم و همچنین شرکت پناه ساز ایران در مناطقی مانند سیری و خارگ نیز مخازنی را وارد فرآیند کار کرده ایم.