طفره رفتن واشنگتن از فروش جنگنده‌های اف ۳۵ به اماراتی‌ها
طفره رفتن واشنگتن از فروش جنگنده‌های اف ۳۵ به اماراتی‌ها

رسانه‌های عبری‌زبان اعلام کردند، در حالی‌که امارات بار دیگر برای خرید جنگنده‌های اف ۳۵ آمریکا ابراز تمایل کرده است ولی بعید به نظر می‌رسد واشنگتن برای حفظ هژمونی نظامی اسرائیل در خاورمیانه، با این درخواست ابوظبی موافقت کند. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از معا، کانال ۲ تلویزیون عبری‌زبان در گزارشی […]

رسانه‌های عبری‌زبان اعلام کردند، در حالی‌که امارات بار دیگر برای خرید جنگنده‌های اف ۳۵ آمریکا ابراز تمایل کرده است ولی بعید به نظر می‌رسد واشنگتن برای حفظ هژمونی نظامی اسرائیل در خاورمیانه، با این درخواست ابوظبی موافقت کند.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از معا، کانال ۲ تلویزیون عبری‌زبان در گزارشی اعلام کرد، مسئولان وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در گفت‌وگوهای داخلی‌شان تأکید کرده‌اند که اجازه خرید جنگنده‌های اف ۳۵ را به امارات نخواهند داد.

از سوی دیگر، کانال ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز گزارش داد، امارات بیش از ۶ سال است که برای خرید این جنگنده ابراز تمایل کرده ولی تلاش‌هایش برای دریافت این هواپیما تاکنون بی‌ثمر بوده است و «همان‌طور که مشخص است مشکل مالی نیز برای انجام این معامله وجود ندارد».

طبق این گزارش، امارات تمایل خود برای خرید این جنگنده‌ها را بار دیگر در جریان نمایشگاه بزرگ هوایی، که اخیرا در دبی برگزار شد، ابراز کرده است.

ایالات متحده به موجب توافق موسوم به «کیو ام ای QME»، که در قانون آمریکا نیز به آن تصریح شده است، به حفظ هژمونی نظامی رژیم صهیونیستی در توازن قدرت در خاورمیانه متعهد است. توافق مذکور اصطلاحی در سیاست خارجی ایالات متحده است که این کشور را ملزم به حفظ برتری نظامی اسرائیل می‌کند.

قانون مذکور همچنین دولت آمریکا را ملزم می‌کند که هرچند وقت یکبار در بازه زمانی مشخصی، درخصوص میزان قدرت کشورهای خاورمیانه و نیز چگونگی حفظ برتری نظامی اسرائیل گزارشی را در اختیار کنگره قرار دهد.
 
ولی قانون مذکور معضل ساده‌ای برای ایالات متحده نیست، از سوی دیگر، امارات همپیمانی مهم برای آمریکایی‌ها و میزبان پایگاه‌های بزرگ آمریکا است و از این‌رو اهمیتی استراتژیک محسوب می‌شود. افزون بر آن‌که امارات به همراه عربستان سامانه‌های دفاعی ایالات متحده را به مبالغی هنگفت خریده‌اند، این قانون تنها می‌تواند بهانه‌ای برای طفره رفتن واشنگتن از فروش جنگنده‌های اف ۳۵ به اماراتی‌ها باشد.