ساعت صفر شروع درگیری ترکیه
ساعت صفر شروع درگیری ترکیه

امیر کربلایی-صدای دیپلماسی(idva.ir):بعد از ظهور داعش و درگیری های گسترده در عمق خاک سوریه عملا ایران وارد درگیری مستقیم با عوامل غرب به واسطه نیروهای نیابتی خود شد. در اوج درگیری ها هماهنگی ایران به واسطه ژنرال سلیمانی با روسیه و بعد از آن حضور معنادار ولادیمیر پوتین در بیت و مذاکره با رهبر انقلاب […]

امیر کربلایی-صدای دیپلماسی(idva.ir):بعد از ظهور داعش و درگیری های گسترده در عمق خاک سوریه عملا ایران وارد درگیری مستقیم با عوامل غرب به واسطه نیروهای نیابتی خود شد.

در اوج درگیری ها هماهنگی ایران به واسطه ژنرال سلیمانی با روسیه و بعد از آن حضور معنادار ولادیمیر پوتین در بیت و مذاکره با رهبر انقلاب ،سیگنال لازم را با عنوان ائتلاف ایران و روسیه به غرب ارسال کرد.ترکیه به رهبری رجب طیب اردوغان که سودای تشکیل دوباره امپراطوری عثمانی را در سر داشت و عملا به عنوان یک پایانه مسافربری در انتقال تروریست های داعشی به داخل خاک سوریه اقدام می کرد با مشاهده قدرت گیری همسایگان خود در منطقه شامات با تغییر رویه به ائتلاف ایران و روسیه پیوست.

اردوغان با سیاستی دو پهلو که هم خود را در کنار روسیه و ایران حفظ می کرد و هم خود را به عنوان کشوری که جزئی از ائتلاف ناتو است همپیمان آمریکا نشان می داد فرصت لازم را برای سرکوب کردهای پ.ک.ک  که از سالهای گذشته به عنوان دشمن در میان مرزهای ترکیه و عراق مستقر بودند بدست آورد و بطور رسمی وارد درگیری هایی گسترده شد.

درگیری هایی که دامنه آن تا شمال و مناطق تحت حاکمیت کردهای دموکرات سوریه ادامه پیدا می کرد.ائتلاف غرب که کرد های سوری را بازوی اجرایی خود در مقابله با نفوذ منطقه ای ایران می دید تا کنون با رویه ای دوگانه هم سعی در حمایت آنها داشته و هم در مقابل امتیاز گیری هایی از ترکیه هراز گاهی چشمان خود را بر سرکوب آنها توسط ترکیه بسته است.

آمریکا که همیشه با بحث کشور کردستان مستقل از کردها به عنوان ابزاری جهت فشار به کشورهای ایران و عراق و ترکیه و سوریه  استفاده می کرده  اینک طی توافقی میان ترامپ و اردوغان جهت ایجاد منطقه امن، بخشی به عمق ۳۰ و طول ۴۸۰ کیلومتر در مرز مشترک با سوریه با تخلیه نیروهای خود از منطقه کرد نشین، فرصت را برای پیشروی نیروهای ترک فراهم کرده است.

تنهایی ترکیه در این اقدام شاید اصطلاحا پوست خربزه ای در زیر پای اردوغان باشد تا با شروع درگیری های گسترده عملا این کشور را وارد جنگی تمام عیار کنند و پایه های حکومتش را که اخیرا چرخشی به سمت روسیه داشته، سست کرده و زمینه تشکیل دولتی با تمایلات غربی را فراهم کنند.

حال باید دید تصمیم اردوغان در اعلام ساعت صفر جنگی چه زمانی خواهد بود و آیا ایران و روسیه این اقدام را در راستای منافع خود خواهند دید و از آن حمایت خواهند کرد یا خیر.