دیپلماسی امنیتی،برگ برنده ایران در آن سوی مرزها
دیپلماسی امنیتی،برگ برنده ایران در آن سوی مرزها

بهروز کیا-صدای دیپلماسی(idva):امروزه خیلی از کشورها با پرداخت هزینه های بسیار،سعی در بالا بردن توان امنیتی و دفاعی خود دارند که کشور ایران نیز با توجه به مشکلات زیادی که در خصوص تشکیلات دفاعی و امنیتی در دوران هشت ساله دفاع مقدس داشته توانسته گام های مطلوبی  را در این زمینه بردارد . به طور […]

بهروز کیا-صدای دیپلماسی(idva):امروزه خیلی از کشورها با پرداخت هزینه های بسیار،سعی در بالا بردن توان امنیتی و دفاعی خود دارند که کشور ایران نیز با توجه به مشکلات زیادی که در خصوص تشکیلات دفاعی و امنیتی در دوران هشت ساله دفاع مقدس داشته توانسته گام های مطلوبی  را در این زمینه بردارد .

به طور قطع شناخت اطلاعاتی از جغرافیای امنیتی کشور،اشراف اطلاعاتی نسبت به تحرکات دشمنان و نفوذ های مداخله گرایانه  و از آن سو، تعاملات سازنده دفاعی با کشورهای همسایه توان امنیتی ایران را در منطقه خاورمیانه و حتی می توان گفت خارج از آن نیز بالا برده است .

با مروری به بخشی از این اقدامات امنیتی در یک دهه گذشته توسط نیروهای اطلاعاتی ایران و این اواخر دستگیری روح الله زم می توان گفت تحول اطلاعاتی و ارتباطاتی ایران در چارچوب دیپلماسی خارجی به نحو چشمگیری افزایش پیدا کرده و فضای اعتماد سازی در منطقه با تعاملات دیپلماتیک و رد و بدل شدن تضامین امنیتی به نقطه قابل اتکایی رسیده است .

امروزه همه تلاش اکثر کشورها حفظ و ثبات پایدار در مرزها ، استقلال و از همه مهمتر  ایجاد آرامش روانی در جامعه و مردم است. با نگاهی گذرا به همه امور مداخله جویانه ای که طی این سالها با محوریت و شرارت کشورهای آمریکا و اسراییل و این اواخر دولت سعودی در منطقه خاورمیانه صورت پذیرفته به راحتی می توان گفت که نفوذ دشمن برای اشراف اطلاعاتی به داخل کشور ما بیش از پیش شده بود.

 طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران با اتکال به اندیشه ، اعتقاد و تجربه بالای نیروهای اطلاعاتی خود پوشش دفاعی و امنیتی خود را بیشتر کرده تا بتواند با بی ثباتی ها و افکار افراطی و گروه های تروریستی چه داخل و یا خارج کشور مبارزه کند .

روند مداخلات رسانه های دشمن و یا حمایت های معنوی و مالی برخی از کشورهای معاند با نظانم جمهوری اسلامی ایران به بهانه آزادی بیان و دسترسی آزاد به اطلاعات مسبب شکل گیری منابع دروغین و یا ضد ارزش های دینی در کشور ایران و در برخی موارد ایجاد انگیزه خشونت گرایی و موج ناامنی علیه حکومت ایران شده بود .

رسانه آمد نیوز پرورش یافته همین حمایت ها بود که با سوار شدن بر موج اعتراضات و نگرانی های اقتصادی و اجتماعی مردم در سال ۹۶  و همچنین با حربه افشای اسناد سری و محرمانه پا به عرصه فعالیت علیه نظام جمهوری اسلامی گذاشته بود، در دی ماه ۹۶ با حدود یک میلیون و چهارهزار نفر عضو، توانست از اعتراضات مردمی سوء استفاده کند و به ترویج خشونت بپردازد.

خاصیت دیپلماسی و ایجاد ارتباطات سازنده برای تعاملات بین المللی با کشورهای منطقه و همسایگان ایران در این اواخر، و از همه مهمتر اشراف کامل اطلاعاتی نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مناطق غربی ایران درزمان حضور نیروهای داعش سبب ساز ایجاد یک ساختار دیپلماتیک و بستر سازی مناسب جهت امنیت ملی شد .و قطعا از مهمترین شاخص های اثر گذار آن در یک حکومت پویا و مقتدر این است که همه رجال سیاسی و غیر سیاسی و حتی مردم آن جامعه را متعهد به تامین آن می دانند .

رجال سیاسی و مردم ایران که در بروز و شکل گیری انقلاب و حتی در زمان دفاع مقدس و آزمون های دیگری که در سال های ۸۸ و ۹۶ اتفاق افتاده نشان داده اند برای حفظ کیان و امنیت کشور در کنار هم هستند و اگر هم با مشکلات زیادی که حاصل از تحریم و فشارهای اقتصادی مرتبط با آن هستند دست و پنجه نرم می کنند . لیک اینگونه اقدامات را پسندیده و موجب افتخار می دانند .

دستگیری شهرام جزایری ، عبدالمالک ریگی و روح الله زم نمونه ای از عملیات حرفه‌ای، هوشمندانه و چند وجهی با به کارگیری روش‌های نوین اطلاعاتی و شگردهای ابتکاری، صورت گرفته و اقتدار فرزندان و نیروهای خدوم سازمان اطلاعات سپاه در آن سوی مرزها باعث رعب و وحشت دشمنان این آب و خاک شده است .

حکومت جمهوری اسلامی ایران در سایه منویات رهبری معظم انقلاب اسلامی و تاکیدات ایشان همیشه به دنبال صلح و آرامش بوده  و هست ولی این بدان معنی نیست که توان دفاعی و امنیتی خود را بالا نبرد و خود را برای حربه دشمن آماده نسازد .

 ایجاد روابط دیپلماتیک سازنده با کشورهای همسایه و مذاکرات بین لمللی در خصوص مسایل دفاعی و امنیتی نشانگر استراتژی حکومت ایران برای جلوگیری از نفوذپذیری سیاسی و غیر سیاسی دشمن است . و با نگاهی به کارنامه اطلاعاتی ایران از سالهای گذشته تاکنون می توان گفت ایران به دنبال تبیین دیپلماسی امنیتی در سایه صلح و آرامش است .