دیپلمات روس: ارتش روسیه هرگز علیه غیرنظامیان جنایت نکرده است
دیپلمات روس: ارتش روسیه هرگز علیه غیرنظامیان جنایت نکرده است

نماینده روسیه در سازمان ملل با بیان اینکه رژیم کی‌یف درباره شهر بوچا دروغ می‌گوید، گفت اتفاقات در آن شهر عملیات ساختگی اوکراینی‌ها و غربی‌ها است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس،  «واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه در سازمان ملل متحد این موضوع را رد کرد که ساکنان بوچا قبل […]

نماینده روسیه در سازمان ملل با بیان اینکه رژیم کی‌یف درباره شهر بوچا دروغ می‌گوید، گفت اتفاقات در آن شهر عملیات ساختگی اوکراینی‌ها و غربی‌ها است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس،

 «واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه در سازمان ملل متحد این موضوع را رد کرد که ساکنان بوچا قبل از خروج نیروهای روسی در معرض خشونت قرار گرفته بودند.

نبنزیا بامداد سه‌شنبه طی نشست خبری در سازمان ملل گفت: «انگلیس به طور یکجانبه درخواست ما برای تشکیل جلسه شورای امنیت درباره بوچا را رد کرد. جایگاه ریاست بریتانیا بر شورای امنیت ننگین و لکه ننگی در تاریخ آن است».

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وی با بیان اینکه ارتش روسیه هرگز مرتکب جنایات علیه غیرنظامیان نشده و نخواهد شد، گفت: «رژیم کی‌یف در مورد بوچا دروغ پخش می‌کند و سعی می‌کند ما را تحریک کند».

این دیپلمات روس تاکید کرد: «آنچه در بوچا اتفاق افتاد عملیات ساختگی رژیم کی‌یف و حامیان غربی آن است».

پیش از این، بازپرس ارشد روسیه دستور داد تحقیقات مستقلی درباره ادعاهای اوکراین در خصوص کشتار غیرنظامیان در شهر بوچا انجام شود. (جزئیات بیشتر)

مقام‌های اوکراینی می‌گویند علاوه بر بوچا، در چند شهرستان دیگر نزدیک کی‌یف نیز صدها جسد پیدا شده که کشتار آنها را به نیروهای روس ربط می‌دهند. با این حال، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که اتهامات علیه نیروهای روس در زمینه کشتن غیرنظامیان در منطقه کی‌یف صحت ندارد.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل نیز با ابراز نگرانی درباره تصاویر منتشرشده از شهر بوچا در اوکراین، خواستار تحقیقات مستقلی درباره حوادث رخ داده در این شهر شد.

روسیه در تاریخ ۲۴ فوریه عملیات نظامی ویژه خود را در اوکراین آغاز کرد.  «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه  هدف این عملیات را «حمایت از افرادی که به مدت هشت سال مورد قلدری و نسل‌کشی رژیم کی‌یف قرار گرفته‌اند»، عنوان کرد.

به گفته وی، برای این منظور، برنامه‌ریزی شده که «خلع سلاح و غیرنظامی سازی اوکراین» انجام شود، تا همه جنایتکاران جنگی که مسئول «جنایت‌های خونین علیه غیرنظامیان» در منطقه دونباس هستند، به دست عدالت سپرده شوند.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس