دلایل ناپایداری روابط امروزی و راهکارهای ثبات آن
دلایل ناپایداری روابط امروزی و راهکارهای ثبات آن

‎زهرا مطلبی-صدای دیپلماسی ایران(idva):عدم داشتن رابطه موثر در جوامع امروزی شاید مبتنی بر این باشد که افراد هیچ دانشی در ارتباط با رفتارهای مناسب در طول رابطه و همچنین ‎هیچ شناختی در رابطه با ساختار شخصیتی خود و آنچه که میخواهند ندارند  ‎برای داشتن رابطه پایدار در وهله اول افراد باید به شناخت کلی از […]

‎زهرا مطلبی-صدای دیپلماسی ایران(idva):عدم داشتن رابطه موثر در جوامع امروزی شاید مبتنی بر این باشد که افراد هیچ دانشی در ارتباط با رفتارهای مناسب در طول رابطه و همچنین ‎هیچ شناختی در رابطه با ساختار شخصیتی خود و آنچه که میخواهند ندارند 

‎برای داشتن رابطه پایدار در وهله اول افراد باید به شناخت کلی از خود و خواسته های خود برسند که این شناخت به واسطه علم روانکاوی به دست می آید در واقع روانکاوی علمی است که به واسطه آن بخش ناهشیار ذهن به مرحله هوشیاری می رسد و افراد میتوانند علایق و تمایلات و خواسته های خود را بیشتر و بهتر بشناسند و قبل از ورود به یک رابطه، مراجعه به یک روانکاو متبحر و کسب شناخت کلی از ویژگی های شخصیتی برای یک انتخاب موثر ، برای همه افراد الزامی است .

‎بعد از اینکه فرد به این شناخت کلی از خود رسید،‎می تواند با آگاهی بیشتر انتخاب درستی داشته باشد.

‎در ادامه به چند عاملی که منجر به جدایی و عدم ثبات روابط امروزی می شود اشاره می کنم :

‎همانطور که از اسم رابطه مشخص است ‎در واقع نوعی انتظارات متقابل افراد از یکدیگر است.

‎یکی از دلایلی که ممکن است به فروپاشی یک‌ ساختار اجتماعی کمک کند ‎محدودیتی است که افراد برای یکدیگر تعریف می کنند و متاسفانه اغلب افراد هنوز به این درجه از سطح ادراک نرسیدند که برای نگه داشتن فرد دلخواه، ‎محدودیت، راهکار مناسبی نیست و به جز انزجار و ایجاد فاصله بین طرفین هیچ سودی ندارد .

‎در واقع افرادی که فرد دلخواه شان را محدود میکنند ،خود نیز از محدودیت منزجر هستند و از قدیم می گویند آنچه برای خود نمیپسندی برای دیگران نپسند !

‎بهترین راهکار برای ایجاد تعهد ،محبت و مهربانی است نه محدودیت !

‎مسئله بعدی که به شدت به رابطه صدمه وارد میکند‎عدم احترام به خواسته های فرد دلخواه است که حس بی ارزشی را به آن فرد تلقین می کند .‌

‎افراد به صورت کلی از توهین و تحقیر شنیدن و احساس بی ارزش بودن و بی توجهی در طول رابطه متنفر هستند ‎و همه ی این ها می تواند دلیل محکمی برای به هم خوردن یک رابطه باشد .

‎اگر هر فردی قبل از انجام هرگونه رفتاری بتواند خود را جای طرف مقابل بگذارد و از پنجره ی نگاه آن فرد به دنیا نظاره گر باشد ،‎هیچ ناراحتی یا خصومتی در دنیا به وجود نخواهد آمد .

‎در واقع اغلب افراد جامعه از درک طرف مقابل عاجز هستند و رفتارهایی را بروز می دهند که برای خودشان آزار دهنده تلقی میشود .

‎این مسئله را به خاطر داشته باشید که میزان تحصیلات ارتباط مستقیمی با درک و شعور طرف مقابل ندارد .

‎پس نمی شود اظهار کرد که لزوما هر کسی که تحصیلات بالایی داره از روابط میان فردی خوبی هم برخوردار است .

‎همانطور که نحوه برخورد و شخصیت فرد مقابل برای داشتن یک رابطه موفق و خوب ،مطرح است،‎باید به خانواده آن فرد هم توجه کنید چرا که خانواده و اطرافیان نقش به سزایی در رابطه شما دارند و عمده مشکلات و جدایی ها بخاطر دخالت های نا به جا اطرافیان می باشد .

‎البته این نکته را در نظر بگیرید که اگر فرد دلخواهتان از استقلال کافی برخوردار باشد ‎هیچ وقت اجازه ی دخالت در زندگی شخصی خودش را به کسی نمی دهد.

‎پس قبل از شروع هر رابطه ای از ویژگی های شخصیتی فرد مورد نظرتان اطمینان حاصل کنید که این کار به واسطه ی آزمون های شخصیتی در مراکز مشاوره و روانشناسی؛ انجام می شود.

‎اما مهم ترین مساله شناخت خود قبل از شناخت دیگری است .‎چون با شناخت خود می توانید خواسته و انتظاراتی که در طول یک رابطه دارید را در ذهن خودتان بارها مرور کنید یا آنها را روی برگه ای بنویسید تا همیشه جلو چشمتان باشد و فرمان مسیر زندگی تان را در جهت درست هدایت کند.

‎هیچ وقت معیارهای خود را بر پایه ی زیبایی یا ثروت قرار ندهید زیرا از هر زیبایی قطعا زیباترش هم هست و از هر ثروتمندی شاید ثروتمندتر هم باشد و هیچ یک از این مسائل ثبات ندارند.

‎پس سعی کنید معیارهای خود را بر پایه ی مسائل پایداری چون رفتار و شخصیت فرد، بنا کنید.

‎اول شخصیت خودتان را کامل کنید و بعد دنبال فردی باشید که از نظر شخصیت کامل باشد.

‎برای اینکه شخصیت ایده آل و کاملی را برای خود رقم بزنید نیاز به شناخت کامل از خودتان دارید که همانطور گفتم برای این شناخت نیازمند مراجعه به روانکاو هستید .