حکم دیوان عدالت شامل پژوهشگاه صنعت نفت نمی شود
حکم دیوان عدالت شامل پژوهشگاه صنعت نفت نمی شود

روز سه‌شنبه ۱۴ آبان ماه، جلسه عمومي کارکنان پژوهشگاه، پيرامون موضوعات مرتبط با خبر منتشر شده در مورد تغییر وضعیت سه موسسه زیر مجموعه وزرات نفت به وزارت علوم، با حضور رييس پژوهشگاه صنعت نفت، معاونين و جمعي از مدیران و کارکنان رسمي در اين مجموعه برگزار شد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) […]

روز سه‌شنبه ۱۴ آبان ماه، جلسه عمومي کارکنان پژوهشگاه، پيرامون موضوعات مرتبط با خبر منتشر شده در مورد تغییر وضعیت سه موسسه زیر مجموعه وزرات نفت به وزارت علوم، با حضور رييس پژوهشگاه صنعت نفت، معاونين و جمعي از مدیران و کارکنان رسمي در اين مجموعه برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) و به نقل از پژوهشگاه صنعت نفت جعفر توفیقی با تاكيد بر اين‌كه حكمي مبني بر تابعيت از مقررات استخدامي وزارت علوم تاكنون صادر نشده و نخواهد شد، گفت: كاركنان اين مجموعه،كارمند دستگاه وزارت علوم محسوب نشده، از اين رو مشمول مقررات استخدامي اين وزارت‌خانه نيز نمی شوند.

وی افزود: در جلسه هيات رییسه نيز بر اين موضوع تاكيد شد كه اين حكم داراي مشكلات و موانع حقوقي است كه بايد خارج از جلسات هيات امنا مورد بررسي و پيگيري قرار گيرد.

توفيقي در همين راستا تصريح كرد: به استناد اساس‌نامه و ساير مباني حقوقي، اساسا برداشت نادرستي از راي ديوان انجام شده، چراكه كاركنان پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان كارکنان شركت ملي محسوب مي‌شوند و به اين مجموعه مامور هستند از اين رو اين افراد تابع مقررات استخدامي شركت ملي نفت هستند؛ از سوي ديگر ديوان عدالت اداري هيچ‌گاه مدعي نشده است كه پژوهشگاه صنعت نفت بايد تابع مقررات استخدامي وزارت علوم باشد.

رییس پژوهشگاه صنعت نفت ایران با تاکید بر اینکه اساسا چنین مراکزی به هيچ عنوان وابسته به وزارت علوم کشورها نمي‌باشند افزود: شخصا نه با مباني شعاري و سياسي، بلكه با مباني علمي و تخصصی، جايگاه پژوهشگاه را در طراحی زنجیره های تجاری سازی علم تا بازار و مسائل مرتبط با آن، مناسب‌ترين جايگاه مي‌دانم و مطالعات تطبيقي مربوط به سازمان‌هاي مشابه هم این مدعا را تایید می کند.

وی در راستاي اجرايي شدن حكم ديوان عدالت اداري به حقوق و مزاياي اخير كاركنان هيات علمي و غير هيات علمي اين مجموعه اشاره كرد و گفت: در چند روز گذشته در جهت اجراي اين مصوبات بخشنامه شايستگي و پاداش بهره‌وري به پژوهشگاه صنعت نفت ابلاغ نشد و اين امر موجب نگراني‌ و پيگيري‌هاي بيشتر در اين مجموعه شده است.

توفيقي با اشاره به اينكه ديوان عدالت اداري به چند تبصره از آيين‌نامه استخدامي شركت ملي نفت ايراداتي را وارد آورده است، اظهار داشت: در حال حاضر آيين نامه استخدامي پژوهشگاه صنعت نفت منطبق با مقررات شركت ملي نفت است و چنانچه از سوی شرکت نفت در آينده تصميم به اصلاح و يا تغيير اين آيين‌نامه گرفته شود پژوهشگاه تابع آن خواهد بود.

وی در همين راستا ادامه داد: كاركناني كه مشغول فعاليت‌هاي عملياتي و تخصصي هستند مي‌بايست از قانون مديريت خدمات كشوري خارج شوند و صرفا با آيين‌نامه استخدامي وزارت نفت اداره شوند، بنابراین پژوهشگاه صنعت نفت مخاطب راي ديوان عدالت نمي‌باشد چرا كه اين مجموعه، فعاليت‌هاي عملياتي و تخصصي را در دستور كار خود دارد .

این مقام مسئول چنين اتفاقاتي را فاجعه و بازگشت به عقب خواندو تصریح کرد: تحولات پارادايمي به زمان نياز دارد و چنانچه مسئولي يا مديري در يك مقطع زماني دچار انگاره هاي ذهني شود تحول اين انگاره‌ها به زمان و صبر نياز دارد.

 توفیقی بهبود اثربخشی فعالیت های پژوهشگاه در صنعت در دو سال اخیر را مورد تاکید قرار دارد و گفت: این دیدگاه در مورد مراکز پژوهشی و دانشگاه ها از سالها قبل وجود داشته، اما در دو سال گذشته، گزارش عملکرد سازمان بطور مستمر هر دو هفته برای وزیر محترم ارسال شده و همین امر، موجب تغییر در این پارادایم و رویکرد سالهای گذشته شده است.

  • منبع خبر : پژوهشگاه صنعت نفت