حفظ برجام سخت‎تر شده است
حفظ برجام سخت‎تر شده است

رئیس کمیسیون اروپا در مصاحبه با یک روزنامه ایتالیایی، عنوان داشت که حفظ برجام با توجه به شرایط فعلی دشوار شده است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از العالم، «اورزلا فون در لایِن» رئیس جدید کمیسیون اروپا، در گفت‌وگو با روزنامه «لا رپوبلیکا» درباره توافق هسته‌ای با ایران اظهار نظر کرده‌است. […]

رئیس کمیسیون اروپا در مصاحبه با یک روزنامه ایتالیایی، عنوان داشت که حفظ برجام با توجه به شرایط فعلی دشوار شده است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از العالم، «اورزلا فون در لایِن» رئیس جدید کمیسیون اروپا، در گفت‌وگو با روزنامه «لا رپوبلیکا» درباره توافق هسته‌ای با ایران اظهار نظر کرده‌است.

فوون در لاین در این مصاحبه مفصل به پرسش روزنامه ایتالیایی «رپوبلیکا» در این مورد که «فکر می‌کنید می‌شود توافق اتمی با ایران را نجات داد؟» با اشاره به اینکه نجات برجام سخت‌تر و سخت‌تر شده‌است مدعی شد: برای نجاتش ایران هم لازم است به آن پایبند بماند، چیزی که در یک خطر فزاینده قرار گرفته‌است.

وی در این مصاحبه گفته «سه رؤیا» برای پنج سال ریاستش بر کمیسیون اروپایی در سر دارد: «توافق سبز» برای حفاظت از محیط زیست، خروج از بن‌بست ناشی از سیاست‌های مربوط به مهاجرت، و افزایش قدرت واحد پول اروپایی.

رئیس جدید کمیسیون اروپا قرار است اوایل سال میلادی ۲۰۲۰ با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا دیدار کند. او می‌گوید خردمندانه این است که در دیدار پیش‌رو نه فقط بر سر مسائل مورد اختلاف که بر سر روابط نزدیک و مسائل مورد توافق دو طرف هم صحبت شود.

هشتم ماه مه سال گذشته، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می‌شود و نه فقط تحریم‌های قبلی را باز می‌گرداند بلکه تحریم‌های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال ان تحریم‌های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند. آمریکا تلاش می‌کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.

جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه در نخستین سالگرد خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای، اعلام کرد در پاسخ به بازگشت تحریم‌های آمریکا و عدم تحقق وعده‌های کشورهای باقی مانده در توافق برای جبران آثار منفی این تحریم‌ها، به مرور تعهد خود را به توافق هسته‌ای کاهش می‌دهد. تهران تا به حال چهار بار تعهدات برجامی خود را کاهش داده است.

  • منبع خبر : مهر