حاج قاسم از افتخارات جهان اسلام بود
حاج قاسم از افتخارات جهان اسلام بود

رییس شورای عالی صلح و رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان در پیامی ترور سردار سلیمانی را تسلیت گفت و تاکید کرد که این امر تمام مسلمانان و شیعیان سراسر جهان را در تأثر عمیق فرو برد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) ، متن پیام محمد کریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح و رهبر […]

رییس شورای عالی صلح و رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان در پیامی ترور سردار سلیمانی را تسلیت گفت و تاکید کرد که این امر تمام مسلمانان و شیعیان سراسر جهان را در تأثر عمیق فرو برد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) ، متن پیام محمد کریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح و رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان در واکنش به ترور سردار سلیمانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَی نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ ینْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا

خبر ترور ناجوانمردانه سردار حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب جمهوری اسلامی ایران، شدیدا مرا متأثر و متألم ساخت.

این رویداد غم‌انگیز و تأسف‌بار را به مقام معظم رهبری جمهوری اسلامی ایران حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای و دولت و ملت کشور دوست و برادر ایران، تسلیت و تعزیت گفته و اظهار همدردی و غم‌شریکی می‌نمایم.

این رویداد نه تنها دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران، بلکه تمام مسلمانان و شیعیانِ سراسر جهان را در تأثر عمیق فرو برد.

شهید سردار حاج قاسم سلیمانی با پیروی از سیاست اعتدال و همگام با داعیه جهانی، نقش برجسته و روشن در مبارزه علیه تروریسم بین‌المللی داشت. این چهره نظامی-سیاسی با مبارزه بی‌امان علیه افراط‌گرایی و سرکوب حلقاتی که نظم و امنیت بین‌المللی و منطقه را به مخاطره می‌انداخت، در برقراری ثبات، آرامش، صلح، تعادل و توازن امنیتی، نقش تعیین‌کننده و مؤثر ایفا کرد.

ترور این شخصیت نامدار و محوری در هنگام برخورداری از مصونیت دیپلماتیک، به افزایش تنش‌ها در سطح منطقه و جهان، دامن خواهد زد و این اقدامی است که خلاف مقصد صلح‌خواهی جهانی و نظم‌پذیریِ بین‌المللی، شمرده می‌شود.

من با توجه به اینکه طرفدار صلح جهانی و مخالف هرگونه تنش نظامی در سطح منطقه و جهان هستم، توسل به عمل قهرآمیز نظامی این چنینی را دامن زدن به بحران و تنشی می‌دانم که به نفع هیچ کشوری، نیست.

امیدوارم تمام طرف‌ها با تدبیر و درایت، اوضاع را به نفع صلح و حل تنش‌ها در سطح منطقه و جهان مدیریت نماید.

برای سردار سرافراز شهید حاج قاسم سلیمانی که یکی از افتخارات جهان اسلام شمرده می‌شد، حشر با اولیاء الله و برای بازماندگان و خانواده اش، صبر و شکیبایی از خداوند متعال مسئلت دارم.

محمد کریم خلیلی

رییس شورای عالی صلح و رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان

تهران- ۱۳ جدی ۱۳۹۸ خورشیدی