تولید بنزین آلاینده در واحدهای پالایشی تحت پوشش انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش صحت ندارد
تولید بنزین آلاینده در واحدهای پالایشی تحت پوشش انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش صحت ندارد

انجمن‌صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت ایران تاکید دارد که هرگونه کاهش تولیدی در مجموعه های تحت پوشش این انجمن صحت ندارد و واحدهای پالایشی کشور با تمام ظرفیت بنزین کیفیت بالای مورد نیاز کشور را تامین و هیچ بنزین آلاینده ای تولید نمی کنند. به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران (idva)ناصر عاشوری دبیرکل […]

انجمن‌صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت ایران تاکید دارد که هرگونه کاهش تولیدی در مجموعه های تحت پوشش این انجمن صحت ندارد و واحدهای پالایشی کشور با تمام ظرفیت بنزین کیفیت بالای مورد نیاز کشور را تامین و هیچ بنزین آلاینده ای تولید نمی کنند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران (idva)ناصر عاشوری دبیرکل انجمن‌صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت در یک نشست خبری به مناسبت بزرگداشت روز خبرنگار در پاسخ به پرسش دیپلماسی مبنی بر اینکه گفته می شود میزان تولید پالایشگاه های کشور کاهش یافته است گفت:تولید بنزین با کیفیت یورو ۴ و یورو ۵ همچنان با حداکثر سقف تولید به مجموعه وزارت نفت تحویل می شود و پالایشگاه های تحت پوشش این انجمن هیچ گونه کاهش تولید در این فرآورده نداشته اند .

وی افزود:مجتمع های ۹ گانه پالایشی کشور که عضو این انجمن هستند  از مصوبات و سیاستگزاری های اعمال شده تبعیت می کنند  واین در حالی است که عرضه فرآورده های ویژه در بورس نیز برای ایجاد وحدت رویه در حوزه نرخ ها صورت می گیرد.

عاشوری اضافه کرد: بطور مشخص همه واحدهای پالایشی تعمیرات اساسی و اورهال خود را تحت برنامه های ارائه شده از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی انجام می دهند و در طول سال واحدهای پالایشی را برای حداکثر تولید انواع فرآورده آماده می کنند.

وی همچنین گفت:بطور معمول در هر مرحله اورهال پالایشگاهی حدود ۲۵ هزار قطعه در تجهیزات تعویض می شود  واین در حالی است که حدود ۷۵ درصد این قطعات در داخل  وتوسط متخصصان ایرانی تولید می شود.

دبیرکل انجمن صنفی صنعت پالایش افزود: در تلاش هستیم تا تامین ۲۵درصد قطعات باقی مانده را نیز به شرکت های دانش بنیان بسپریم تا بدینوسیه توان این شرکت ها را نیز تقویت کنیم .

عاشوری تاکید کرد: شرکت های پالایشگاهی برای حمایت از شرکت های دانش بنیان خرید نقدی و ثبت سفارش خواهند داشت.

این مقام مسئول ادامه داد:از منظر سیاست های این انجمن هر گونه کم فروشی، گران فروشی و یا کاهش کیفیت فرآورده ها ممنوع است و هیچ بخشی نمی تواند دامپینگ فرآورده ها را انجام دهند  و همه مجتمع ها موظفند به گونه ای عمل کنند که تاثیری منفی در بازار فرآورده اتفاق نیافتد.

عاشوری تاکید کرد:حمایت از طرح های توسعه ای صنعت پالایش و بویژه احداث پتروپالایشگاه ها که نهادهایی مانند دولت و مجلس در پی اجرای آن هستند در کنار حفظ منافع صنفی در این حوزه، اصلی ترین هدف انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت ایران است  و ۶ محصول اصلی مانند بنزین و نفت گاز و دیگر فرآورده های مهم با وظیفه تکلیفی ۱۰ شرکت تحت پوشش این انجمن تولید می شود.

وی با تاکید بر اینکه از سال ۱۳۹۹ حمایت از پتروپالایشگاه ها که خوراک میعانات گازی ونفت خام دریافت می کنند در دستور کار انجمن قرار گرفته است گفت:هم اکنون ۳ پتروپالایشگاه  عضو انجمن شده اند  و تعدادی  نیز تقاضای عضویت دارند که این تمایل آنها در حال بررسی است.

دبیرکل انجمن صنفی صنعت پالایش همچنین اظهار کرد: طی ماه های آینده این برنامه مد نظر قرار گرفته که یک گردهمایی با حضور معاون رئیس جمهور برگزار شود تا طی آن جایگاه شرکت های پالایشی  و ایفای نقش آنها با تاثیر از شرکت های دانش بنیان سامان پذیرد .

وی با اشاره به اینکه دریافت خوراک پالایشگاه ها هیچگونه کاهشی نداشته است  تصریح کرد: چنین کاهشی اتفاق نیافتاده اما در تنوع تولید تغییراتی انجام شده است و این در حالی است که به عنوان مثال فرآورده ای همچون لوبکات تولید بالایی معادل ۲ میلیون تن دارد که نمی تواند در انبارهای شرکت های پالایشی باقی بماند و بر این اساس ذخیره سازی آن برای مدتی طولانی امکان پذیر نیست

وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۱ هیچ کاهش تولید فراورده نداریم و ظرفیت پالایشگاه ها ۲.۲ میلیون تن است و پالایشگاه ها با همه ظرفیت کار می کنند.

این مقام صنفی، تولید روزانه بنزین را ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون لیتر دانست و گفت: تولید گازوییل نیز ۱۰۰ میلیون لیتر در روز است.

وی با تاکید بر اینکه همه پالایشگاه ها افزایش کیفیت را در دست اقدام دارند، افزود: چند پالایشگاه نیز به دنبال امضای قرارداد هستند و ۷۰ درصد پروژه ها به بهره برداری رسیده است.

عاشوری تصریح کرد:از نظر ما دولت موظف است خوراک پالایشگاه های کوچک را بطور مطلوب تامین کند تا این واحدهای پالایشی به فعالیت خود به شکلی طبیعی ادامه دهند.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر اینکه آیا دریافت بنزین پیرولیز صحت دارد یا خیر گفت:ما هرگونه تولید بنزین آلاینده در واحدهای پالایشی تحت پوشش این انجمن را تکذیب می کنیم  و بنزین پیرولیز پتروشیمی ها نیز ارتباطی با فعالیت اعضای این انجمن ندارد  و واحدهای پالایشی همچنان حداکثر تولید خود در فرآورده های یورو ۴ و یورو ۵ را در دستور کار خود دارند.

وی در پایان هشدار داد تولید خودروها در مجموعه های خودرو سازی کشور که طی سال های اخیر تغییری در بخش فنی خود صورت نداده اند باعث خواهد شد بزودی کشور مجبور به واردات بنزین شود چون تراز تولید و مصرف بهم خواهد خورد.