تله نوسانات ارزی در نظام شناور مدیریت شده
تله نوسانات ارزی در نظام شناور مدیریت شده

اختصاصی پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) احمدرضا دلیران فیروز ➖ عضو هیئت مدیره پژوهشکده مطالعات راهبردی فلسطین و عضو شورای سیاستگذاری ماهنامه دیپلماسی نرخ دلار آمریکا(USD)طی ماه گذشته در کانال ۱۳۰۰۰ تومان نگه داشته شده است. در همین حال سیاست های قبلی بانک مرکزی ایران برای کنترل بازار ارز مبنی بر افزایش نرخ سود سپرده از […]

اختصاصی پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) احمدرضا دلیران فیروز ➖ عضو هیئت مدیره پژوهشکده مطالعات راهبردی فلسطین و عضو شورای سیاستگذاری ماهنامه دیپلماسی

نرخ دلار آمریکا(USD)طی ماه گذشته در کانال ۱۳۰۰۰ تومان نگه داشته شده است.

در همین حال سیاست های قبلی بانک مرکزی ایران برای کنترل بازار ارز مبنی بر افزایش نرخ سود سپرده از طریق گواهی سپرده, انتشار اوراق مشارکت ارزی و پیش فروش سکه بهار آزادی با هدف انتقال بخشی از نقدینگی بازار ارز به خزانه بانک مرکزی اعلام شد هر چند که مشخص شد این سیاست های بانک مرکزی نتایج مثبتی را در بازار ارز به دنبال نداشت.

نظام ارزی که در ایران وجود دارد نوعی نظام شناور مدیریت شده است.

شناور به معنای آن است که ارز باید به طور دائمی خودش را منطبق بر متغیرهای بازار بکند و مدیریت به مفهوم آن است که نهادهای مالی و پولی بتوانند در بازار ارز مداخله کنند.

متاسفانه در نظام ارزی ایران اصل مدیریت در متن و اصل شناور بودن در حاشیه قرار گرفته است.

یکی از مشکلات اساسی در اقتصاد ایران, نرخ تورم بسیار بالا است و حتی در شرایط فعلی که اقتصاد در رکود بسر میبرد, نرخ تورم طبق اعلام کارشناسان نزدیک به ۵۰ درصد و دو رقمی است و همین نرخ از نرخ تورم های بسیار بالای جهان به شمار می آید که اگر با نرخ تورم در منطقه دلار آمریکا(USD)که در حدود ۲ درصد است مقایسه شود باز اختلاف زیادی میان نرخ تورم ایران و نرخ تورم منطقه دلار آمریکا(USD)وجود دارد و با این تفاضل باید نرخ ارز بصورت دائمی تعدیل بشود.

یعنی در واقع ریال ایران(IRR)باید به تدریج و بصورت پلکانی در برابر دلار آمریکا(USD)تضعیف بشود که این اتفاق در ایران به دلیل ملاحظات سیاسی و انتخاباتی نمی افتد.

در ایران نهادهای مالی و پولی با توجه به اصل مدیریت جلوی نوسانات خیلی ملایم و طبیعی نرخ ارز را می گیرند و در نتیجه وقتی که بصورت تصنعی ریال ایران(IRR)در سطح بالایی قرار می گیرد به محض آن که یک رویداد سیاسی چه در داخل و چه در حوزه بین الملل بر ایران تاثیر میگذارد باعث می شود که فنر نرخ ارز رها شده و با سرعت بالا افزایش پیدا کند.

نوسانات ارزی پیامدهای منفی روانی بسیاری بر مردم و بنگاه های اقتصادی در ایران دارد و باعث بلاتکلیفی و ایجاد نوعی سرگردانی در بین تولیدکنندگان, صادرکنندگان, وارد کنندگان و مصرف کنندگان می شود و تنها افرادی از این بی ثباتی در اقتصاد ایران سود میبرند که در بازارهای کاذب مخرب به موازات تولید ملی سرمایه گذاری میکنند.

بانک مرکزی باید به عنوان یک راهکار مقطعی بر اجرای اصل شناور بودن نرخ ارز تاکید کند و اجازه دهد که نرخ ارز واقعی شده و بر مبنای عرضه و تقاضا تعیین شود و از تعیین نرخ مصنوعی ارز خودداری کند.

واقعیت آن است که افزایش آرام نرخ ارز تاثیرش بر اقتصاد ایران خیلی کمتر از تلاطم های شدید بر بازار ارز است.

ایران برای خروج از تله نوسانات ارز باید اتکای خود به دلارهای نفتی را به مرور کاهش داده و بر تولید ملی و افزایش صادرات غیر نفتی توجه و تاکید ویژه ای داشته باشد.