به گفته معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی: کارآفرینی و رونق اقتصادی در مناطق آزاد در سایه مشارکت های اجتماعی و توجه به ظرفیت های جامعه محلی اتفاق می افتد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) وبه نقل از فرینا، محمدرضا رستمی در اولین روز (سه شنبه) از […]

به گفته معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی: کارآفرینی و رونق اقتصادی در مناطق آزاد در سایه مشارکت های اجتماعی و توجه به ظرفیت های جامعه محلی اتفاق می افتد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) وبه نقل از فرینا، محمدرضا رستمی در اولین روز (سه شنبه) از هجدهمین نشست معاونان و مدیران فرهنگی،‌ اجتماعی و گردشگری سازمان مناطق آزاد کشور در منطقه آزاد ماکو گفت: یکی از رویکردهای معاونت های فرهنگی در سازمان های مناطق آزاد حمایت از کارآفرینی و رونق اقتصادی در سایه مشارکت اجتماعی و نیز استفاده حداکثری از مشارکت های نهادی و مردمی است.
او ادامه داد: در این راستا با همکاری وزارت کشور، سند مسئولیت اجتماعی مناطق آزاد تدوین شده و به زودی به مرحله اجرا و تصویب خواهد رسید.

امضاء دو تفاهم نامه برای توسعه صنعت گردشگری در مناطق آزاد 
او از اعطاء تسهیلات به سرمایه گذاران و فعالان حوزه گردشگری در مناطق آزاد خبر داد و گفت: تخصیص یکهزار میلیارد تومان تسهیلات در این بخش در دستور کار قرار گرفته است. هم چنین در سال جاری ۷ مجموعه فرهنگی و گردشگری از جمله هتل و مرکز تفریحی و تجاری در مناطق آزاد توسط سرمایه گذاران خارجی به بهره برداری می رسد.
رستمی افزود: قرار است در این نشست دو روزه تفاهم نامه ای هم میان سازمان های مناطق آزاد اروند و ماکو با محوریت تبادل گردشگر و گردشگری ترکیبی متشکل از گردشگران داخلی و خارجی امضاء شود.
معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هم چنین از امضاء تفاهم نامه دیگری در حوزه گردشگری خبر داد و در این باره توضیح داد: نشست هایی با مدیران سازمان صدا و سیما به منظور برقراری همکاری های مشترک در حوزه تبلیغات و معرفی ظرفیت های گردشگری در مناطق آزاد برگزار شد و در این راستا تفاهم نامه ای با سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران منعقد شد تا تبلیغات مناطق آزاد و ظرفیت های گردشگری این مناطق بصورت ملی و بین المللی و بدون هیچ هزینه ای معرفی شوند.
او در ادامه این نشست به ظرفیت های فراوان گردشگری در منطقه آزاد ماکو و ساخت هتل ها و مراکز اقامتی جدید هم در این منطقه اشاره کرد و گفت: با بهره برداری از فرودگاه ماکو امکان افزایش پروازها به این منطقه از سایر نقاط کشور به این منطقه فراهم شده و با توجه به وجهه سرمایه گذاری و تجارت و نیز توسعه گردشگری در منطقه، بهره وری بیشتر از ظرفیت های فرودگاه می تواند به توسعه روز افزون ماکو کمک کند.

شتابدهنده های صادراتی در مناطق آزاد تاسیس می شوند 
رستمی همچنین با اشاره به اینکه در حوزه صنایع خلاق در بخش شتابدهنده های صادراتی، مناطق آزاد ارس و اروند پیشرو هستند بیان کرد: ظرفیت های خوبی در زمینه فعالیت شتابدهنده ها با رویکرد صادرات در مناطق آزاد وجود دارد و اقدامات اولیه هم برای تاسیس آنها انجام شده است.

او افزود: در منطقه آزاد کیش فرآیندهای شکل گیری یکی از این شتابدهنده ها و مراکز نوآوری و فناوری در حال انجام است. هم چنین در حال تدوین برنامه نظام صنایع خلاق در مناطق آزاد کشور هستیم و اولین همایش بین المللی صنایع خلاق نیز در سالجاری در جزیره کیش برگزار خواهد شد.
رستمی همکاری مناطق آزاد با سازمان های دولتی و غیر دولتی که در حوزه صنایع خلاق فعالیت دارند را مورد تاکید قرار داد و گفت: به وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه تجارت همکاری و تعامل نزدیکی در حوزه صنایع خلاق داریم و اختصاص میز تخصصی صادرات صنایع خلاق به مناطق آزاد نیز در همین راستا بوده است.

توسعه همکاری های آموزشی و دانشگاهی 
رستمی اظهار داشت: همکاری های بین المللی با دانشگاه های امیر کبیر (پلی تکنیک) و ناپولی ایتالیا در حوزه آموزش نیز در دستور کار معاونت فرهنگی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد قرار دارد و توسعه همکاری مناطق آزاد از طریق پردیس های بین المللی با سایر دانشگاه ها و مراکز علمی نیز در اولویت برنامه های این معاونت است.
او ادامه داد: ‌با تصویب شورای راهبردی علم و فناوری، طراحی زیست بوم (اکوسیستم) علم و فناوری مناطق آزاد انجام شده و منطقه آزاد کیش بعنوان پایلوت این طرح انتخاب شده است.
رستمی در پایان گفت: در حوزه سلامت در سه منطقه آزاد انزلی، شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) و کیش احداث دهکده سلامت در نظر گرفته شده که در انزلی سرمایه گذار داخلی و خارجی مشخص شده و بزودی شاهد آغاز احداث آن هستیم و در شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) و کیش نیز در حال جذب سرمایه گذار هستند.
هجدهمین نشست معاونان و مدیران فرهنگی،‌ اجتماعی و گردشگری سازمان مناطق آزاد کشور در منطقه آزاد ماکو در حال برگزاری است.