تسلیم نمی‌شویم،ظرفیت‌سازی در تولید نفت ضروری است
تسلیم نمی‌شویم،ظرفیت‌سازی در تولید نفت ضروری است

وزیر نفت گفت: اگرچه امروز به دلیل تحریم‌ها تولید نفت ایران کم است، اما ایجاد ظرفیت تولید امری راهبردی است تا صنعت نفت کشور بتواند در هر زمانی که نیاز است، سهم خود را احیا کند؛ ما تسلیم نمی‌شویم. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی […]

وزیر نفت گفت: اگرچه امروز به دلیل تحریم‌ها تولید نفت ایران کم است، اما ایجاد ظرفیت تولید امری راهبردی است تا صنعت نفت کشور بتواند در هر زمانی که نیاز است، سهم خود را احیا کند؛ ما تسلیم نمی‌شویم.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، بیژن زنگنه امروز (شنبه، ۲۱ تیرماه) در آیین امضای قرارداد طرح توسعه میدان نفتی یاران، با بیان این مطلب افزود: امروز روز خوبی برای صنعت نفت ایران است زیرا قرارداد تکمیل توسعه یک میدان مشترک نفتی امضا می‎شود.

وی با اشاره به اینکه مردم شرایط سختی را می گذرانند و کرونا و تحریم فشار زیادی بر آنان وارد می کند، افزود: در صنعت نفت سعی می‌کنیم تا حد امکان برای کاهش این فشارها تلاش کنیم؛ بخشی از این طریق است که دستور داده شده مواد اولیه شوینده‌ها وضدعفونی کننده‌ها که توسط پتروشیمی‎ها و پالایشگاه‎ها تولید می‎شود، در اولویت تولید و تامین باشد. بخش دیگر، کمک به اشتغال و زندگی مردم است. مردم قرار است زندگی و کار کنند و از کار خود نان حلال به‌دست آورند. به همین منظور با وجود مواجهه صنعت نفت با کمبود منابع، در تلاشیم جریان اشتغال و کار مولد را زنده نگه‌داریم.

زنگنه گفت: درست است که اکنون به واسطه تحریم‌های ظالمانه، تولید نفت ما کاهش یافته است اما  همیشه اینگونه نمی‌ماند. باید ظرفیت را بالا ببریم تا هر زمان نیاز شد، با قدرت تمام وارد بازار شویم و سهممان را احیا کنیم. ما قرار نیست تسلیم شویم و قرارداد توسعه میدان یاران هم در همین مسیر عملیاتی می‎شود.

ساماندهی همه میدان‌های مشترک تا پایان دولت

وی با تاکید بر اینکه میدان‌های مشترک همواره برای صنعت نفت یک ضرورت و اصل بوده است، در این زمینه توضیح داد: خوشبختانه در پارس جنوبی با حداکثر امکان تولید یعنی برداشت از ۲۷ فاز در حال فعالیت هستیم. توسعه دو فاز به دلیل تحریم‌ها عقب افتاد که پتروپارس آنها را دنبال می‌کند. البته قرارداد جدیدی با پتروپارس امضا نشد، بلکه پس از کناره‌گیری دو شرکت فرانسوی و چینی از توسعه فاز ۱۱، سهم آنها به طرف ایرانی پروژه یعنی پتروپارس منتقل شد. دو پالایشگاه باقیمانده که یک واحد امسال تکمیل و دیگری نیز سال آینده تکمیل می‌شود.

زنگنه با اشاره به اینکه میدان بلال به عنوان یال شرقی میدان گازی پارس جنوبی، میدان گاز مستقلی نیست و قرارداد آن نیز امضا شده و در حال پیگیری است، ادامه داد: قرارداد میدان گازی فرزاد بی نیز امضا می‌شود و تکلیف تکمیل توسعه فروزان هم مشخص خواهد شد.

وی با بیان اینکه قرارداد میدان‌های آبان و پایدار غرب هم نافذ شده و در حال اجراست، گفت: به این ترتیب تا پایان دولت، همه میدان‌های مشترک نفت و گاز کشور به سامان می‌رسد؛ نمی‌گویم توسعه آن به پایان می‌رسد، اما تکلیف همه میدان‌ها در قالب قراردادهایی واقعی با شرکت‌هایی توانمند مشخص می‌شود.

هیچ یک از قراردادها در قالب الگوی جدید بدون مشارکت ایرانی امضا نمی‌شود

زنگنه با تاکید بر اینکه هیچ یک از قراردادها در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی بدون مشارکت طرف ایرانی امضا نمی‌شود، گفت: یاران جنوبی پیش از این ازسوی شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) توسعه داده شده است و یاران شمالی نیز از سوی نفت و گاز پرشیا که این دو بخش تجمیع شدند و قرارداد آن به صورت یکپارچه در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی با شرکت نفت و گاز پرشیا امضا می‌شود.

وزیر نفت یادآور شد: الگوی جدید قراردادهای نفتی، الگویی تکامل یافته بیع متقابل سنتی ماست که البته الان می‌گوییم سنتی؛ زمانی قرارداد نوینی بود که عده‌ای مخالفش بودند. هر چه نو باشد، عده‌ای مخالف آن هستند. عده‌ای هم با بیع متقابل مخالف بودند و تاپای جان هم بر سر مخالفت‌شان ایستاده بودند، اما بعد که الگوی جدید قراردادهای نفتی مطرح شد، گفتند همان بیع متقابل خوب است، خب شما که روزی با بیع متقابل هم مخالف بودید.

وی با بیان اینکه در قرارداد توسعه میدان یاران مانند دیگر قراردادهای الگوی جدید قراردادهای نفتی، بهره‌برداری نیز لحاظ شده و پرداخت پاداش منوط به تولید است، گفت: پاداش در این قرارداد کمتر از ۲.۵ دلار برای هر بشکه است که به ازای هر بشکه تولید اضافی تعلق می‌گیرد. به عبارتی، دولت ۴۰ دلار درآمد دارد و پیمانکار ۲.۵ دلار. بخل نیست. اگر پیمانکار بتواند بر مقدار تولید اضافه کند، باید سود ببرد. زمان قرارداد هم ۱۰ ساله است که می‌تواند تمدید شود. در این قرارداد، همه منابع سرمایه‌ای را باید شرکت نفت و گاز پرشیا تامین کند و سپس پس از آغاز بهره‌برداری، اصل و پاداش خود را از محل اضافه تولید دریافت خواهد کرد.

استفاده از ظرفیت انواع قراردادها

زنگنه با بیان اینکه از همه انواع قراردادها استفاده می‌کنیم، افزود: صنعت نفت کشور را نمی‌توان با روش‌های صد سال پیش اداره کرد. باید روش‌های نو را در اجرای پروژه‌ها مدنظر قرار داد. اکنون در دنیا شرکت‌های اکتشاف و تولید کار می‌کنند و به همین دلیل ما نیز تصمیم گرفتیم شرکت‌های ایرانی را در این بخش فعال کنیم؛ همان‌طور که در بخش بازرگانی نفت نیز چنین رویکردی دنبال شده و شرکت‌های ایرانی در حال فعالیت هستند که اگرچه کمک‌شان می‌کنیم اما می‌توانند پس از تحریم بسیار موثر باشند.

زنگنه به انرژی دانا، مپنا، نفت و گاز پرشیا به عنوان نمونه‌هایی از شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی توانمند اشاره کرد و گفت: شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی را هم عده‌ای می‌گفتند گرگ‌زاده‌هایی هستند که تبدیل به گرگ خواهند شد، اما این شرکت‌ها که اگر چه برخی با تساهل و تسامح تایید صلاحیت و انتخاب شدند، شرکت‌های توانمندی هستند.

وزیر نفت تصریح کرد: با توجه به استفاده از ظرفیت انواع قراردادها، طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت را نیز در قالب قراردادهای EPC/EPD دنبال می‌کنیم که در این زمینه بیش از ۶ میلیارد دلار مصوبه شورای اقتصاد دریافت کرده‌ایم و منابع مالی این طرح از طریق بازار سرمایه تامین می‌شود. حسن این قراردادها در این است که کار به صورت مجموعه‌ای به هم پیوسته به پیمانکار تحویل داده می‌شود و پیمانکار نفت تحویل خواهد داد. فهرستی از تجهیزات هم به این قراردادها ضمیمه شده است که باید از داخل ایران تامین شود.

زنگنه گفت: نه تنها در میدان‌های مشترک، توسعه در همه میدان‌های نفت و گاز کشور دنبال می‌شود و طرح‌هایی برای آنها تعریف شده است، اما منابع آن عمدتا از بازار سرمایه تامین می‌شود، زیرا منابع نفت کفایت نمی‌کند. شیوه‌های قراردادی مختلف نیز ظرفیت خوب و موثری به شمار می‌رود که می‌تواند در این مسیر راهگشا باشد.

وزیر نفت ادامه داد: از همه آنان که در این مسیر زحمت کشیدند از جمله شرکت مهندسی و توسعه نفت، شرکت ملی نفت ایران، گروه تدبیر انرژی و شرکت نفت و گاز پرشیا تشکر می‌کنم. حضور مهندس نوذری در گروه تدبیر برای من دلگرمی و اطمینان خاطر است زیرا ایشان را نزدیک ۳۰ سال است که می شناسم و می‌دانم ایشان کاری را دنبال می‌کند که توان انجام آن را دارد. ایشان از این طریق، همکاری موثر و نزدیک برای صنعت نفت هستند.

زنگنه از حضور رئیس کمیته نفت و نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم قدردانی کرد.

درآمد ۲ میلیارد دلاری دولت از قرارداد توسعه میدان یاران

بنا به این گزارش همچنین مسعود کرباسیان مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از عزم این شرکت برای تعیین تکلیف تمامی میدان های مشترک نفتی و گازی خبر داد و گفت: با هماهنگی های انجام شده، قراردادهای مربوط به توسعه این میدان ها تا پایان دولت دوازدهم نهایی خواهد شد.

کرباسیان گفت: توسعه میادین مشترک از اولویت های ابلاغی وزیر نفت در سال گذشته و امسال و از محورهای اقتصاد مقاومتی بوده است که با توجه به اهمیت آن با جدیت از سوی شرکت ملی نفت ایران دنبال شده است.

وی اظهار کرد: تاکید مقام عالی وزارت نفت بر تعیین تکلیف تمامی این میدان ها تا پایان دولت دوازدهم بوده است و بر همین اساس، برنامه ریزی برای توسعه و بهره برداری از این میدان ها در دستور کار قرار گرفته و بنابر تقویم زمانی انجام خواهد شد.

وی با اعلام اینکه اولویت توسعه میدان های مشترک با وجود تحریم، مشکلات مالی و تامین نقدینگی و همچنین بحران کرونا در کشور در حال انجام است، ابراز امیدواری کرد قراردادهای مربوط به این میدان ها تا پایان دولت دوازدهم به سرانجام برسد.

کرباسیان در شرح وضعیت فعلی توسعه میدان های مشترک نیز گفت: در حوزه پارس جنوبی،‌ با نصب جکت فاز ۱۱ در چند هفته اخیر توسط شرکت پتروپارس، این فاز به سرانجام رسیده است؛ در عین حال در فاز ۱۴ نیز تمامی عملیات مربوط به بخش دریا به سرانجام رسیده و قراردادهای مربوط به پالایشگاه های بخش خشکی این فاز نیز تا پایان سال به نتیجه می رسد.

وی همچنین از اتمام قرارداد توسعه بخش گازی میدان بلال به عنوان جزیی از یال شرقی میدان گازی پارس جنوبی یاد کرد و افزود: اقدامات اجرایی در خصوص عقد قرارداد مربوط به میدان فرزاد B نیز انجام شده و قرارداد توسعه این میدان به زودی امضا می شود.

امضای ۳ قرارداد IPC میدانهای مشترک در انتظار تایید سازمان برنامه و بودجه

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در ادامه با بیان اینکه هم اکنون مقدمات مربوط به امضای قرارداد توسعه ای ۳ میدان نفتی در حوزه میادین مشترک در قالب IPC به انجام رسیده است، گفت: توسعه ۳ میدان چنگوله،‌ سهراب و لایه نفتی پارس جنوبی با همکاری با سازمان برنامه و بودجه در حال انجام است و با ارائه برنامه جامع توسعه ای از سوی شرکت ملی نفت ایران و در صورت تایید نهایی این سازمان، در آینده ای نزدیک اجرایی خواهد شد.

وی همچنین از امضای قرارداد توسعه میدان نفت شهر (از سری قراردادهای مربوط به ۳۳ پروژه نگهداشت و ازدیاد برداشت تولید نفت در حوزه میادین مشترک) با طرفیت شرکت ملی حفاری ایران یاد کرد و افزود: قراردادهای مربوط به توسعه میدان های فروزان و رشادت نیز طی هفته های آینده امضا خواهد شد.

کرباسیان یادآور شد: توسعه میدان های آزادگان و یادآوران نیز در دست اقدام است و به زودی خبرهای خوبی در خصوص این ۲ میدان منتشر خواهد شد.

قرارداد یاران، ششمین قرارداد IPC نفت

معاون وزیر نفت در ادامه با تشریح ابعاد کلی قرارداد طرح توسعه و بهره برداری میدان مشترک نفتی یاران گفت:‌ قرارداد توسعه این میدان، ششمین قرارداد از سری قراردادهای جدید موسوم به IPC است که میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا امضا شده و طی ۱۰ سال مدت قرارداد، علاوه بر دستیابی به تولید تجمعی ۳۹.۵ میلیون بشکه نفت، درآمدزایی خوبی نیز هم برای دولت و هم برای پیمانکار به همراه خواهد داشت.

کرباسیان درآمد دولت از محل انجام این قرارداد را حدود ۲ میلیارد دلار عنوان و اظهار کرد: کل هزینه و سرمایه گذاری های مستقیم و غیرمستقیم در اجرای این طرح بالغ بر ۳۰۰ میلیون دلار است که از سوی پیمانکار تامین خواهد شد.

سهم ۸۰ درصدی ساخت داخل در طرح توسعه یاران

این گزارش حاکی است غلامحسین نوذری رئیس هیأت مدیره گروه توسعه انرژی تدبیر از سهم ۸۰ درصدی ساخت داخل در فاز نخست طرح توسعه میدان نفتی یاران خبر داد و گفت: این در حالی است که عمده نیروهای فعال در این پروژه نیر بومی منطقه بودند.

نوذری، ضمن قدردانی از حمایت های وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از شرکت ها و پیمانکاران ایرانی، اظهار کرد: توسعه فاز نخست میدان یاران برای یک شرکت ایرانی که برای نخستین بار می خواست کار توسعه را انجام دهد، کار بزرگی بود؛ از تجهیز نیرو گرفته تا بکارگیری و شناسایی نفراتی که بتوانند سناریو توسعه را طراحی و اجرا کنند اما در نهایت، مدیریت پروژه تجربه بسیار خوبی بود که همکاران ما در این میدان کسب کردند.

وی با بیان اینکه در زمان حاضر کشف میدان های بزرگی همچون آزادگان، اهواز، مارون و گچساران بعید به نظر می رسد، افزود: میدان آزادگان به عنوان قطب آینده تولید نفت، می تواند پشتوانه اصلی و پیشران اقتصاد کشور باشد.

نوذری با بیان اینکه ۸۰ درصد تجهیزات نصب شده در فاز نخست طرح توسعه میدان یاران ساخت داخل است، اظهار کرد: عمده نیروهای فعال در این طرح توسعه نیز از افراد بومی و متخصص منطقه بود.

وی افزود: قرارداد فاز نخست میدان یاران، یکی از معدود قراردادهای بیع متقابلی بود که با هزینه سرمایه گذاری ۷۰۰ میلیون دلاری بسته شد ولی توسعه میدان با ۵۸۰ میلیون دلار به اتمام رسید؛ یعنی ۱۲۰ میلیون دلار زیر سقف هزینه سرمایه گذاری که این امر ناشی از نوع مدیریت، صرفه جویی و استفاده از توان ساخت داخل بود.

نوذری یادآور شد: زمانی که شرکت نفت و گاز پرشیا، میدان یاران را برای توسعه تحویل گرفت، منطقه کاملا خشک و کویری بود اما زمانی که این شرکت از محل خارج می شد، تقریبا عمق آب به ۳.۵ متر می رسید به طوری که برای رفتن به سر چاه ها باید از قایق استفاده می کردیم.

وی در مورد هزینه سرمایه گذاری فاز دوم طرح توسعه میدان یاران گفت: برآورد هزینه سرمایه گذاری برای توسعه این میدان از طرف خارجی ها، حدود ۷۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده بود که با ارتباطی که با همکاران در شرکت مهندسی و توسعه نفت ایجاد شد و همچنین اعمال صرفه جویی قبل از آغاز کار، هزینه ای حدود ۳۰۰ میلیون دلار در نظر گفته شد.

نوذری توضیح داد: بر اساس برنامه، چون قرار است نفت یاران جنوبی با نفت یاران شمالی تجمیع شود از این رو از ساخت یک واحد بهره برداری یا حداقل یک کلاستر جلوگیری می شود که خود کاهش هزینه سرمایه گذاری را به همراه دارد.

وی با بیان اینکه مجموعه گروه توسعه انرژی تدبیر، عزم خود را جزم کرده تا در بخش بالادستی صنعت نفت نقش آفرینی کند، اظهار کرد: ما برای توسعه یاران، یک شرکت حفاری تشکیل دادیم که خود این شرکت ایجاد اشتغال کرد. این شرکت هم اکنون و با وجود تنگناهای موجود با حمایت های وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران فعال است و تاکنون ۵۷ حلقه چاه حفاری کرده و حفاری ۱۵ حلقه چاه جدید نیز در دستور کار است.

نوذری با اشاره به ضرورت استفاده از پمپ های درون چاهی و انجام مذاکره برای داخلی سازی این تجهیز کاربردی، گفت: استفاده از این پمپ ها یکی از بهترین شیوه هایی است که می تواند سرعت تولید نفت را افزایش دهد از این رو هم اکنون در حال مذاکره برای داخلی سازی این تجهیز هستیم.

وی افزود: به نظر می رسد بالای ۷۰۰، ۸۰۰ حلقه چاه در غرب کارون و در میدان های دیگر نیازمند پمپ های درون چاهی هستند که امیدوارم با حمایت های وزیر نفت، بتوانیم با شرکت سازنده معتبری که در این زمینه شناسایی شده، همکاری لازم را داشته باشیم.

به گفته نوذری، با توجه به تکنولوژی پیچیده ای که پمپ های درون چاهی دارند، باید از چنان کیفیتی برخوردار باشند که بتوانند مستمر کار کنند و تا زمانی طولانی نیاز به تعمیر نداشته باشند، چون دراین صورت چاه باید از مدار خارج شود؛ خوشبختانه با تکنولوژی که هم اکنون در زمینه ساخت پمپ های درون چاهی موجود است، می توان امیدوار بود که این پمپ ها تا مدت زمان ۲ سال بدون وقفه کار کنند.

وی با بیان اینکه گروه توسعه انرژی تدبیر، پروژه های دیگری در مجموعه نفت دارد، اظهار امیدواری کرد که هر چه زوتر این پروژه ها که مراحل مقدماتی خود را طی کرده اند، وارد فاز قراردادی شود.

 به گزارش NIOC، قرارداد طرح توسعه و بهره برداری میدان نفتی یاران با حضور وزیر نفت، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران درامور مهندسی و توسعه، مدیرعامل شرکت متن، نائب اول رئیس و دبیر کمیته نفت کمیسیون انرژی مجلس و سایر مدیران نفتی و مدیران شرکت های طرف قرارداد در محل سالن شهید بهشتی وزارت نفت برگزار شد.

  • منبع خبر : شرکت ملی نفت ایران