تبدیل شرکت مبین انرژی خلیج فارس به یک هلدینگ تاثیرگذار
تبدیل شرکت مبین انرژی خلیج فارس به یک هلدینگ تاثیرگذار

امسال در یک مزایده هلدینگ خلیج فارس شرکت پتروشیمی مبین ۱۰۰ درصد سهام پتروشیمی آپادانا راخریداری کرد و بر این اساس با تغییر نام این شرکت با عنوان شرکت مبین انرژی خلیج فارس یک هلدینگ تاثیرگذار شکل خواهد گرفت.   به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) از منطقه عسلویه، علیرضا شمیم مدیرعامل […]

امسال در یک مزایده هلدینگ خلیج فارس شرکت پتروشیمی مبین ۱۰۰ درصد سهام پتروشیمی آپادانا راخریداری کرد و بر این اساس با تغییر نام این شرکت با عنوان شرکت مبین انرژی خلیج فارس یک هلدینگ تاثیرگذار شکل خواهد گرفت.

 

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) از منطقه عسلویه، علیرضا شمیم مدیرعامل شرکت مبین انرژی خلیج فارس طی یک نشست خبری در حاشیه بازدید خبرنگاران از این مجتمع گفت: امسال در یک مزایده هلدینگ خلیج فارس ۱۰۰ درصد سهام پتروشیمی آپادانا خریداری شده و این دو شرکت می توانند در آینده نزدیک و با اضافه شدن شرکت ثالث به صورت یک هلدینگ پتروشیمی هدایت شود.

وی در ادامه افزود: البته پیش‌بینی می‌شود نیمه اول سال ۱۴۰۰ پتروشیمی آپادانا به طور کامل راه‌اندازی شود و به این ترتیب افزایش سود ۱۵۰۰ میلیارد تومانی از ناحیه توسعه بازار خواهیم داشت که به سود مبین انرژی هم اضافه می‌شود.

به گفته وی حاشیه سود شرکت مبین از سال ۹۴ حدودا ۵۲ درصد بوده و در حال حاضر بالای ۶۵ درصد هستیم و چشم انداز این شرکت تحقق بیشتر این سود در سال ۹۹ است.

مدیرعامل شرکت مبین انرژی به‌عنوان بزرگترین یوتیلیتی متمرکز صنعت پتروشیمی ایران با اشاره به عدم النفع زیان ۵ هزار میلیاردی صنایع پترشیمی عسلویه به‌دلیل شکستگی لوله‌های جی آر پی انتقال آب اعلام کرد طرح جایگزینی لوله‌های فولادی به منظور توقف این زیان چند هزار میلیارد تومانی کلید خورد.

شمیم اظهار داشت: قبل از دهه ۸۰ تمام پتروشیمی سطح کشور خودشان یوتیلیتی داشتند و این خود باعث شده بود که قیمت تمام شده در عسلویه و ماهشهر بیشتر افزایش یابد. از اوایل دهه ۸۰ بنا شد که در عسلویه و ماهشهر یوتیلیتی متمرکز احداث شود که در این راستا با مبین انرژی خلیج فارس در عسلویه احداث شد.
وی افزود: در استاندارد بین المللی زمانی که یوتیلیتی احداث می شود باید دوبرابر ظرفیت نیاز و مصرف واحد تولیدی قابلیت پشتیبانی وجود داشته باشد .

شمیم با بیان اینکه میزان سرمایه گذاری در این شرکت ۲ میلیارد دلار است، گفت: شرکت‌هایی که مبین، آنها را پشتیبانی می‌کند با حاشیه سود ۸۰ درصد کار می‌کنند که اگر پشتیبانی و یوتیلیتی را خودشان عملیاتی می کردند حاشیه سود به شکل قابل توجهی کمتر می شد.

وی افزود: هر ساله برای تعیین قیمت‌ها چالش هایی وجود داشت اما در دو سال اخیر دستورالعملی برای قیمت‌گذاری محصولات یوتیلیتی از شورای رقابت ابلاغ شد و مشتریان نیز آن را پذیرفتند بنابراین برای سال آینده چالش قیمتی احساس نخواهد شد به این ترتیب که از روش حسابداری مدرن استفاده شده همانند سودی که مشتریان حاصل می کنند داخل فرمول قرار داده می شود و یوتیلیتی هم دارای حاشیه سود خواهد بود.

شمیم با اشاره به حاشیه سود شرکت مبین انرژی خلیج فارس نیز تصریح کرد: این شرکت از سال ۹۴ تاکنون ۵۱ تا ۵۲ درصد سود داشته اما در حال حاضر این رقم به ۶۵ درصد رسیده و حتی سال گذشته ۶۹ درصد سود داشته و پیش‌بینی می‌شود این رقم برای سال آینده نیز محقق شود.

وی یادآور شد: براساس فرمولی که شورای رقابت ارائه داده که رقمی منطقی است از این پس همین حاشیه سود بر قرار خواهد بود چرا که به اعتقاد ما ارزشی که ما به مشتری می‌دهیم در راستای تداوم تولید است وطبق قرارداد ۲۵ ساله محصولات مورد نیاز مجتمع‌ها از جمله آب، بخار و گاز را تامین می کنیم و اگر تاخیر کمتری دیده شود طبق بندی در همان قرارداد ۲۵ ساله جریمه پرداخت می‌کنیم تا تداوم تولید حفظ شود.

شمیم با بیان اینکه از بخش تولید پروژه‌هایی را تعریف کرده ایم، گفت: تمام واحدهای آب‌شیرین کن با صددرصد ظرفیت کار می‌کنند. اقدام دیگر در این راستا بویلر ۳۵۰ تنی است که در حال راه‌اندازی است و به ظرفیت اسمی تولید بخار اضافه کرد. بخش دیگر پساب صنعتی است که به این مجموعه ارسال می‌شود و این در حالی است که تاکنون ۵۰۰ مترمکعب آب استحصال شده به دریا و یا فضای سبز وارد می شد که با تکنولوژی جدید این آب تبدیل به آب گران یا دی ان شده و به دریا ارسال نمی‌شود.

وی ادامه داد:پروژه دیگر در این زمینه واحد آبگیر است که از تکنولوژی لوله‌های جی آر پی به فلزی استفاده می‌شود. تاکنون لوله‌های جی آر پی ۵ هزار میلیارد تومان به مشتریان ضرر وارد کرده بود بنابراین لوله‌هایی طراحی کردیم و ۱۲۰ میلیارد تومان مناقصه برگزار کردیم که ۲۵ آذرماه سال‌جاری کلنگ‌زنی می‌شود. با اجرای این پروژه که طی مدت شش‌ماه انجام می‌شود ۵ شرکت مبین، زاگرس، پردیس، پارس و نوری قطعی آب نخواهند داشت.

مدیرعامل پتروشیمی مبین انرژی خلیج فارس با تاکید بر اینکه راه بهشت تداوم علسویه از این پروژه (تبدیل لوله‌های جی آر پی به فلزی ) می‌گذرد، گفت: تاکنون این لوله‌ها خسارت‌هایی به پتروشیمی‌ها وارد می‌کردند و باعث می‌شد کل واحدهای منطقه از سرویس خارج شوند. طوری‌ که هر ساعت قطع آب ۱۰۰ میلیون تومان ضرر مالی به دنبال داشت.