بروز تنش در روابط تل آویو- کییف/ اوکراین در پی تعلیق لغو روادید با صهیونیستها
بروز تنش در روابط تل آویو- کییف/ اوکراین در پی تعلیق لغو روادید با صهیونیستها
سفیر اوکراین در اسرائیل گفت: "شهروندان روسیه و بلاروس بدون محدودیت وارد اسرائیل می شوند؛ در حالی که شهروندان اوکراینی نیاز به روادید الکترونیک دارند".

گزارش پایگاه خبری تحلیلی صدای دیپلماسی ایران(IDVA) سفیر اوکراین در اسرائیل گفت: “شهروندان روسیه و بلاروس بدون محدودیت وارد اسرائیل می شوند؛ در حالی که شهروندان اوکراینی نیاز به روادید الکترونیک دارند”.
کورنیچوک افزود: “نه من و نه بالادستی هایم نمیتوانیم این وضعیت را تحمل کنیم. ما اکنون در حال بررسی هستیم که در پاسخ به اقدامات اسرائیلی ها، رژیم بدون روادید را برای آنها به حالت تعلیق دربیاوریم یا خیر. در زمان حاضر این روال نامحسوس خواهد بود اما قبل از روز معروف به روش هشانا ) سال نو یهودی(، دولت اسرائیل بوضوح پاسخ کارش را خواهد دید”.
آندری یرماک، رئیس دفتر ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین، در ماه فروردین بیانیه ای منتشر کرد و سیستم مجوز الکترونیکی اسرائیل را که به گفته او به عنوان “گامی غیردوستانه برای شهروندان اوکراین” اجرا شد، محکوم کرد.
کورنیچوک همچنین در این مصاحبه تلویزیونی از موضع رژیم صهیونیستی در مورد تهاجم روسیه ابراز ناامیدی کرد و گفت که اوکراین”انتظار کمک بیشتری از کسانی که ادعای دوستی می کنند داشت اما مردم ما فهمیدند آنها فقط کنار گود به نظاره ایستاده اند”.
طبق نوشته وبلاگ Invest To Time Good از آغاز جنگ روسیه و اوکراین، کشورهای بسیاری در جهان به پناهندگان اوکراینی
کمک کرده اند تا اقامتگاهی جدید یا پناهندگی موقت دریافت کنند اما رژیم صهیونیستی تنها دولتی بود که برای مهاجران از اوکراین
رژیم روادید را تعریف کرده است. در این وبلاگ آمده است: »رژیم اسرائیل چارچوبی وحشیانه را بر اوکراینی ها تحمیل کرده است، در
حالی که اوکراین بیش از ۶۷ هزار یهودی را در زمان صلح پذیرفته بود«.

  • منبع خبر : راشاتودی