برقراری ایمن جریان گاز،ماموریت موفق شرکت گاز در بحران سیل
برقراری ایمن جریان گاز،ماموریت موفق شرکت گاز در بحران سیل

علی اصغر یزدانی-صدای دیپماسی(idva):«سالی که نکوست از بهارش پیداست»! این ضرب‌المثل را بارها شنیده‌ایم؛ برای کسی که سال نوی پیش روی خود را با خوشی و سلامتی شروع کند، ضرب‌المثل زیبایی است، اما برای کسانی که امسال در کشور، سال جدید را با سیل، خرابی، بی‌خانمان شدن و یا حتی از دست دادن عزیزانشان شروع […]

علی اصغر یزدانی-صدای دیپماسی(idva):«سالی که نکوست از بهارش پیداست»! این ضرب‌المثل را بارها شنیده‌ایم؛ برای کسی که سال نوی پیش روی خود را با خوشی و سلامتی شروع کند، ضرب‌المثل زیبایی است، اما برای کسانی که امسال در کشور، سال جدید را با سیل، خرابی، بی‌خانمان شدن و یا حتی از دست دادن عزیزانشان شروع کرده‌اند، شاید چندان جذابیتی نداشته باشد؛ چرا که بر اساس مثل شیرین دیگری؛ «شنیدن کی بود مانند دیدن»، تا وقتی از نزدیک آن را لمس نکنی، نمی‌توانی به عمق فاجعه پی ببری!

نوروز ۹۸ بی‌شک یکی از شگفت‌انگیزترین بازه‌های زمانی در دهه‌های اخیر بود. سیلی ویران‌گر بیشتر استان‌های کشور را درنوردید و البته بار دیگر، همراهی، همدلی و ایثار ملتی را به نمایش گذاشت که بارها و بارها این همراهی‌ها را از خود نشان داده بودند.

پس از بروز این حوادث، هموطنان عزیزمان در اقصی نقاط کشور به صورت خودجوش در کنار ارگان‌های دیگر مانند ارتش، سپاه، هلال احمر و دیگر شرکت‌های خدمات‌رسان دست به دست هم داده وکمر همت بستند تا با کمک‌های نقدی و غیرنقدی و انسانی به کمک عزیزان سیل زده بشتابند تا شاید اندکی، تنها اندکی از درد و رنج ناشی از بروز سیلی که به جان و زندگی‌شان افتاده، بکاهند که مرحبا به این غیرت و همت.

در کنار این عزیزان، مجموعه شرکت ملی گاز ایران به عنوان بزرگترین و اصلی‌ترین تأمین‌کننده سبد انرژی کشور نیز از همان ابتدای جریان سیل در کشور که در ۵۰ سال گذشته بی سابقه بود، با تشکیل ستاد بحران در ستاد و مناطق سیل‌زده، بحران را در شبکه انتقال و توزیع گاز مدیریت کرد تا هم‌وطنان برای مصرف گاز طبیعی دچار مشکل نشوند و نشان داد که نیروی انسانی توانمند شرکت ملی گاز ایران با ایثار و تلاش، یارای مقابله با سخت‌ترین چالش‌ها را در چنین شرایطی دارد.

صنعت گاز در این برهه از زمان دوشادوش دیگر نیروهای خدمت‌رسان، آمادگی خود را برای خدمت‌رسانی به مردم سیل‌زده علاوه بر وظیفه ذاتی خود اعلام کرد و نیروهای خدوم، پرتلاش و خستگی‌ناپذیر آن به طور شبانه‌روز در مناطقی که خطوط گاز آسیب دیده بودند با سرعت و دقت و با تمام امکانات در رفع نواقص آن کوشیدند که خوشبختانه همانند زلزله کرمانشاه که حتی یک انفجار هم از خط لوله و انشعاب گاز رخ نداد، این مهم در سیل اخیر نیز تکرار و باعث شد شرکت ملی گاز ایران در انجام وظایف خود که همان برقراری جریان گاز ایمن، پایدار و مطمئن است، سربلند بیرون بیاید که این امر، موجبات تقدیر و تشکر دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری و همچنین برخی از نمایندگان مجلس از وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران را فراهم آورد.

درس‌آموزی و بهره‌برداری از تجربه بحران سیل فروردین ۹۸ و کسب تجربیات از آن، مسأله مهمی است که  بایستی به آن توجه کرد؛ چراکه ما در کشوری زندگی می‌کنیم که دارای حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد حوادث غیرمترقبه است؛ از این رو، باید با طراحی سناریوهای مختلف در قبل، بعد و حین بحران و شناسایی دقیق راه‌های امدادرسانی، راه‌های خدمات‌رسانی را تسهیل‌تر کرد و از همه مهم‌تر این که تنها، ۹٫۳ درصد مردم کشورمان آمادگی مقابله با حوداث را دارند و این مساله‌ مهم، وظیفه دولت و دیگر شرکت‌های خدمات‌رسان را در راستای آمادگی و آموزش مردم در برابر چنین اتفاقاتی دو چندان می‌کند.