چهارشنبه, ۸ بهمن , ۱۳۹۹ Wednesday, 27 January , 2021
گروه : داخلی / سیاست
پ
  • شناسه : 9767
  • 26 دسامبر 2019 - 12:04
  • 0 دیدگاه
  • ارسال توسط :
محسن رضایی:

بررسی شتابزده CFT به مصلحت نیست

بررسی شتابزده CFT به مصلحت نیست
بررسی شتابزده CFT به مصلحت نیست

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بررسی شتابزده لایحه CFT «کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم» را به مصلحت کشور نمی‌دانیم. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)، محسن رضایی پس از نشست کمیسیون مشترک مجمع در گفتگو با خبرنگاران، با تبیین سابقه بررسی لوایح چهارگانه FATF (اف‌ ای تی اف) در مجمع، اظهارداشت: دو […]

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بررسی شتابزده لایحه CFT «کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم» را به مصلحت کشور نمی‌دانیم.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)، محسن رضایی پس از نشست کمیسیون مشترک مجمع در گفتگو با خبرنگاران، با تبیین سابقه بررسی لوایح چهارگانه FATF (اف‌ ای تی اف) در مجمع، اظهارداشت: دو مورد از این لوایح با کمترین اشکال در مجمع تصویب شد، اما دو مورد شامل کنوانسیون‌های پالرمو و CFT به علت ابهامات بسیاری که درباره آن مطرح بود، به حضور نمایندگان مجلس و دولت در جلسات مجمع نیاز داشت.

وی افزود: باید مسائل با حضور رؤسای دولت و مجلس مطرح و به پرسش‌های اعضای مجمع پاسخ داده می‌شد، اما رئیس جمهور در جلسات مجمع شرکت نکرد.

رضایی گفت: به این علت ۱۱ پرسش مربوط به ابهامات اعضای مجمع به رئیس جمهور ارائه شد و آقای روحانی هم آن را به وزارتخانه‌های ذی ربط ارائه کرد و حدود یک ماه است که پاسخ این پرسش‌ها به مجمع رسیده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: به محض دریافت پاسخ‌های دولت به پرسش‌های ۱۱ گانه، کمیسیون‌های ذی ربط مجمع به ویژه کمیسیون مشترک متشکل از کمیسیون‌های اقتصاد، سیاسی- دفاعی- امنیتی و حقوقی قضایی فعال و امروز سومین نشست کمیسیون مشترک برای بررسی لایحه CFT برگزار شد و روز شنبه جلسه چهارم این کمیسیون برگزار می‌شود.

وی با تبیین مباحث مطرح در نشست کمیسیون مشترک مجمع گفت: یکی از مسائل مطرح، وجود تحریم‌های اقتصادی علیه کشورمان است و تعدادی از اعضا نگران هستند که با وجود این تحریم‌ها ممکن است از پیوستن کشورمان به این کنوانسیون‌های بین المللی سوءاستفاده و به معیشت مردم آسیب وارد شود.

رضایی افزود: این گروه از اعضای مجمع معتقدند ما اکنون با دور زدن تحریم‌های ظالمانه، کشورمان را اداره می‌کنیم و اگر با پیوستن به اف‌ای تی اف، دشمن و به ویژه آمریکا از اطلاعات ما سوءاستفاده کنند، مشکلات اقتصادی بیشتر خواهد شد به همین علت از دولت پرسیده بودند که برای جلوگیری از سوءاستفاده چه تعبیری می‌اندیشند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مسئله دوم این است که برخی دیگر از اعضای مجمع نگران این هستند که ما را در یک دالان بدون انتها قرار دهند به نحوی که حتی پس از تصویب و اجرای ۴۱ توصیه اف‌ای تی اف باز توصیه‌های دیگری را برای ما مطرح کنند و ممکن است پنج شش سال ما را دنبال خود بدوانند و هیچ گاه امتیازاتی که به کشورهای دیگر می‌دهند به کشور ما ندهند.

وی افزود: استدلال این گروه از اعضای مجمع این است که در متنی که برای ما نوشته اند کلمه‌ای به نام «نکست استپ» آمده است و می‌گویند وقتی به ۴۱ توصیه عمل کردید بعد بیایید درباره نکست استپ با هم صحبت کنیم.

رضایی گفت: البته گروه دیگری از اعضای مجمع می‌گویند اگر به اف‌ای تی اف بپیوندیم مشکلی ندارد و اکنون در مجمع میان این چند گروه موضوعات کارشناسی مطرح است.

وی افزود: امروز به ناچار از کارشناسان وزارتخانه‌های اقتصاد و دارایی، وزارت امور خارجه و اطلاعات و نیز کارشناسان سپاه پاسداران خواستیم که در جلسه حضور یابند و درباره این اختلاف نظرها گفتگو کنیم و گفتگوها در این باره ادامه دارد.

رضایی تاکید کرد: بنابر این آنچه اکنون می‌توانیم اعلام کنیم این است که پیوستن به CFT در حال بررسی است و ما شتابزدگی در این باره را به مصلحت نمی‌دانیم.

وی افزود: اگر کار شتابزده و بدون تصویر روشن انجام شود ممکن است اعضای مجمع آن را رد کنند که اگر چنین شود این موضوع نیز ممکن سبب بروز مشکل شود، چون قوانینی که مجمع تصویب می‌کند تا مدت‌ها قابل اصلاح و تغییر نیست و این هم ممکن است مشکل دیگری بوجود بیاورد.

رضایی تاکید کرد: بنابر این باید این موضوع را به گونه‌ای مدیریت کنیم که مصالح کشور را در نظر بگیریم و ابهامات را رفع کنیم.

 ادامه بررسی CFT در مجمع به شنبه موکول شد

ادامه بررسی لایحه cft یا «مبارزه با تامین مالی تروریسم» در نشست کمیسیون مشترک مجمع تشخیص مصلحت نظام به شنبه هفتم دی موکول شد.

در جلسه امروز که با حضور نمایندگانی از دولت و مجلس و کارشناسان برگزار شد موافقان و مخالفان تصویب سی اف تی، پاسخ‌های دولت به پرسش‌های ۱۱ گانه مجمع را بررسی کردند.

این نشست به ریاست دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.

محسن رضایی در پایان، نتایج نشست امروز را در گفتگو با خبرنگاران تبیین کرد.

 بررسی CFT در نشست کمیسیون مشترک مجمع تشخیص مصلحت

لایحه CFT کنوانسیون «مبارزه با تامین مالی تروریسم» به عنوان دستور کار امروز نشست کمیسیون ویژه مجمع تشخیص مصلحت نظام درحال بررسی است.

این نشست از ساعت ۱۳ به ریاست دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام آغاز شده است.

این نشست در چارچوب پاسخ‌های دولت به پرسش‌های ۱۱ گانه مجمع تشخیص مصلحت نظام درخصوص لوایح پالرمو و سی اف تی درحال برگزاری است.

قرار است دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان این نشست در گفتگو با خبرنگاران، نتایج بررسی‌های این جلسه را تبیین کند.

  • منبع خبر : صدا و سیما

برچسب ها

عراقچی: اعتماد به آمریکا و اروپا را به طور کامل از دست داده‌ایم 24 ژانویه 2021

عراقچی: اعتماد به آمریکا و اروپا را به طور کامل از دست داده‌ایم

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با بیان اینکه اعتماد به آمریکا و اروپا را به طور کامل از دست داده‌ایم، گفت: ما برجام را از بین نبردیم، ما از طریق کاهش‌ تعهدات خود و حفظ موازنه بین طرف‌ها، آن را نجات دادیم.  به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس،  «سید عباس […]

اعتراض به اظهارات جنجالی درباره مسئولی که «پای منقل» نشسته؛ دولت شکایت می‌کند 23 ژانویه 2021

اعتراض به اظهارات جنجالی درباره مسئولی که «پای منقل» نشسته؛ دولت شکایت می‌کند

اظهارات جنجالی یک روحانی در شبکه چهار در مورد رئیس جمهور ایران، واکنش شماری از اعضای دولت دوازدهم را در پی داشته است و معاونت حقوقی دولت پنجشنبه دوم بهمن اعلام کرده است که از صدا و سیما شکایت خواهد کرد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) ، معاونت حقوقی ریاست جمهوری اعلام کرده […]

جزئیات طرح اصلاح قانون تشکیلات دیوان عدالت اداری/ از تسریع در رسیدگی به شکایات تا شفافیت حداکثری 23 ژانویه 2021

جزئیات طرح اصلاح قانون تشکیلات دیوان عدالت اداری/ از تسریع در رسیدگی به شکایات تا شفافیت حداکثری

خبرگزاری فارس جزئیات طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری را که در آن بر تسریع در روند رسیدگی به شکایات و شفافیت حداکثری تاکید شده منتشر کرد.  به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری به امضای ۳۶ نفر […]

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.