ایران را به پرداخت غرامت ۱۸۰ میلیون دلاری به «جیسون رضائیان» محکوم شد!
ایران را به پرداخت غرامت ۱۸۰ میلیون دلاری به «جیسون رضائیان» محکوم شد!

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران (idva) قاضی دادگاه واشنگتن بامداد امروز (شنبه) طی حکمی ایران را به پرداخت غرامت ۱۸۰ میلیون دلاری به «جیسون رضائیان» جاسوس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) که در پوشش خبرنگار به ایران آمده بود، محکوم کرد. دادگاه واشنگتن ضمن پیروز اعلام کردن رضائیان در دادخواستی که از چند […]

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران (idva) قاضی دادگاه واشنگتن بامداد امروز (شنبه) طی حکمی ایران را به پرداخت غرامت ۱۸۰ میلیون دلاری به «جیسون رضائیان» جاسوس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) که در پوشش خبرنگار به ایران آمده بود، محکوم کرد.

دادگاه واشنگتن ضمن پیروز اعلام کردن رضائیان در دادخواستی که از چند سال پیش علیه ایران ارائه کرده بود، در حکم خود ادعا می‌کند ایران با بازداشت ۵۴۴ روزه رضائیان و شکنجه ادعایی وی، حقوق خبرنگاری را نقض کرده است.

«ریچارد لئون» قاضی این دادگاه در حکم خود مدعی است: «ایران جیسون را بازداشت کرد، او را تهدید به مرگ کرد و همه این کارها را با هدف مجبور کردن ایالات متحده به آزادی زندانیان آمریکایی به عنوان شرطی برای آزادی جیسون انجام داد».

رضائیان و وکلای او به سوال آسوشیتدپرس درباره این حکم دادگاه واشنگتن پاسخ ندادند. «مارتین بارون» سردبیر روزنامه «واشنگتن‌پست» اما در بیانیه‌ای مدعی است ایران با رضائیان رفتار «وحشتناکی» داشته و این حکم صحیح است.

آسوشیتدپرس می‌نویسد: «هنوز مشخص نیست این پول چگونه [به رضائیان] پرداخت خواهد شد. شاید از صندوق قربانیان تروریسم دولتی پرداخت شود».

رضائیان و خانواده‌اش در سال ۲۰۱۴ دادخواستی در دادگاه منطقه‌ای کلمبیا تنظیم کرده و با استناد به بند «استثنائات تروریسم» در قانون «مصونیت‌های حاکمیتی خارجی » خواستار دریافت مبلغ نامشخصی غرامت از ایران شدند.

منبع:فارس