اخطار مجلس به وزیر نیرو در خصوص عدم افزایش نرخهای خرید برق خورشیدی انشعابی
اخطار مجلس به وزیر نیرو در خصوص عدم افزایش نرخهای خرید برق خورشیدی انشعابی

انجمن سازندگان و تامین کنندگان کالا و خدمات انرژی آتی تجدیدپذیر (انجمن ساتکا)پیشنهاد می کند که در جهت ترویج انرژی های تجدیدپذیر در کشور، یک روز در سال به عنوان روز ملی انرژی های تجدیدپذیر تعیین شود. برای تعیین این روز می توان از تاریخ تولد شخصیت های برجسته علمی که در زمینه انرژی های […]

انجمن سازندگان و تامین کنندگان کالا و خدمات انرژی آتی تجدیدپذیر (انجمن ساتکا)پیشنهاد می کند که در جهت ترویج انرژی های تجدیدپذیر در کشور، یک روز در سال به عنوان روز ملی انرژی های تجدیدپذیر تعیین شود. برای تعیین این روز می توان از تاریخ تولد شخصیت های برجسته علمی که در زمینه انرژی های تجدیدپذیر زحمات فراوان کشیده اند، مانند دکتر فرهنگی، مهندس حاجی سقطی، دکتر بهادری نژاد، دکتر یعقوبی و سایر اساتید استفاده نمود. در این روز تشکل ها و فعالین حوزه انرژی های تجدیدپذیر اقدام به برگزاری رویدادها در جهت فرهنگ سازی انرژی های تجدیدپذیر در کشور کنند.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران (idva)حمید رضا صالحی، نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران و رئیس هیات مدیره انجمن ساتکا  روز گذشته در یک نشست خبری با بیان اینکه رویکرد جهانی از مصرف انرژی های فسیلی هر روز فاصله بیشتری گرفته وبه سوی انرزی های پاک و تجدید پذیر متمایل شده است گفت:در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد یعنی بیش از چهار پنجم از نیروگاه های تجدیدپذیر احداث شده در سال ۲۰۲۱ از نیروگاه های تجدیدپذیر بوده است.

وی افزود:دنیا به سمت استفاده از انرژی های تجدیدپذیر می رود، ولی ما متاسفانه درجا می زنیم. در برنامه پنجم هدف ۵ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر اعلام شد که به آن نرسیدیم و همان هدف را مجدد در برنامه ششم قرار دادیم و اکنون که در انتهای برنامه ششم هستیم، هنوز به هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر هم نرسیده ایم.

صالحی ادامه داد:در کشور آلمان حدود ۳۷ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی کوچک مقیاس اغلب روی سقف خانه ها احداث شده است. این یعنی حدود و سوم ظرفیت خورشیدی آلمان روی خانه هاست. در حالی که ما در ایران نتوانسته ایم این ظرفیت را فعال کنیم. اگر دولت نرخ خرید تضمینی را بدرستی تعیین کند و تسهیلات مناسب در اختیار مالکین خانه ها قرار دهد، توسعه تصاعدی نیروگاه های خورشیدی روی سقف خانه های مردم ایجاد می شود.

ما می توانیم یک میلیون نیروگاه خورشیدی خانگی در کشور احداث کنیم که پنج هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی می شود.

ساختمان وزارت نیرو را به عنوان ضمانت مناقصات ماده ۱۲ قرار دهید

صالحی ادامه داد:انجمن ساتکا در کارگروهی بصورت منظم شرایط مناقصات ماده ۱۲ را بررسی و پیشنهادات اصلاحی را به ساتبا ارائه کرده است که با همکاری ساتبا روبرو و موجب ۶ اصلاحیه روی اسناد مناقصات شد. ولی اسناد مناقصه هنوز دارای ایرادات فراوان است که اصلاح نشده است. وزارت نیرو نمی تواند از بخش خصوصی انتظار ضمانت نامه های سنگین داشته باشد ولی خودش هیچ ضمانتی روی پرداخت بهای برق ارائه نکند.

وی اضافه کرد: من به وزیر نیرو گفته ام که اگر از بخش خصوصی ضمانت می خواهید، شما نیز می توانید ساختمان وزارت نیرو را به عنوان ضمانت در این پروژه قرار دهید که اطمینان خاطر سرمایه گذاران برای دریافت بهای برق جلب شود.

بر اساس این گزارش همچنین سید جواد موسوی نائب رئیس هیات مدیره انجمن ساتکا نیز در این نشست اظهار کرد: انجمن ساتکا فعالین صنعت تجدیدپذیر را پوشش می دهد و این در حالی است که

حدود ۲۰۰ عضو شامل شرکت های پیمانکار، سازنده، تامین کننده، مشاور، توسعه دهنده و سرمایه گذار و سایر خدمات نیروگاه های تجدیدپذیر در ۲۴ استان کشور عضو این انجمن هستند.

وی افزود:تاکنون کمیته های سازندگان و پیمانکاران تشکیل شده است و همچنین  کمیته تامین کنندگان و مشاوران هفته آینده تشکیل می شود.

ادارات دولتی روی سقف خود نیروگاه های خورشیدی نصب کنند

نایب رئیس هیات مدیره انجمن ساتکا  ادامه داد: هزاران اداره دولتی در سراسر کشور وجود دارد که مصرف برق قابل توجهی دارند. وزارت نیرو می بایست مصوبه هیات وزیران در خصوص الزام ادارات دولتی به تامین ۲۰ درصد از برق مصرفی از انرژی های تجدیدپذیر را اجرا کند. بدین وسیله هم میزان قابل توجهی برق تجدیدپذیر تولید می شود، که تولید در محل مصرف است، هم مقداری از کسری کشور جبران می شود. متاسفانه دستورالعمل ابلاغی وزارت نیرو در اسفند مبهم است و اهرم فشار جریمه روی قبوض را کامل مشخص نکرده است. درخواست ما از وزیر محترم نیرو این است که مصوبه فوق را اصلاح و ابلاغ نماید.

مزارع خورشیدی جایگزین مزارع کشاورزی شوند

موسوی با بیان اینکه در کشور با کمبود آب مواجه هستیم که موجب بایر شدن زمین های کشاورزی بسیاری شده است گفت:اگر دولت محترم برای صاحبین زمین های کشاورزی تسهیلات مناسب برای احداث نیروگاه خورشیدی در نظر بگیرد، کشاورزان می توانند مزارع خورشیدی بجای مزارع کشاورزی احداث کنند که ضمن عدم نیاز به آب، موجب ایجاد درامد و معیشت جایگزین برای کشاورزان می شود.

نایب رئیس هیات مدیره انجمن ساتکا   همچنین بیان کرد:تولید کنندگان داخلی در کشور ما بیش از هر چیز نیازمند بازار مطمئن برای محصولات خود هستند. لذا افزایش نرخهای خرید تضمینی توسط وزارت نیرو موجب رونق تولید داخل نیز می شود.

وزارت نیرو مقصر افت کیفیت نیروگاه های خورشیدی انشعابی خواهد بود

این گزارش حاکی است محمود کریمی، عضو هیات مدیره انجمن ساتکا نیز در این نشست خبری با بیان این که چندین سال است که افزایش نرخهای خرید تضمینی وزارت نیرو کمتر از تورم و افزایش قیمت تجهیزات نیروگاه های خورشیدی است.، گفت: توسعه نیروگاه های خورشیدی انشعابی با رکود مواجه شده است،ضمن این که تعیین نرخهای خرید تضمینی برق خورشیدی به میزان کمتر از مورد نیاز، توجیه پذیری اقتصادی نیروگاه ها را با مشکل مواجه می کند و در نتیجه متقاضیان احداث نیروگاه ها از تجهیزات با کیفیت پایین و بعضا تقلبی و اجراهای ضعیف تر استفاده می کنند، لذا می توان گفت که عدم افزایش نرخ به میزان کافی موجب موجب کاهش کیفیت پروژه های خورشیدی می شود.

ده هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در صنایع کوچک و متوسط

بر اساس این گزارش محمد حسن غفوری، مدیر اجرایی انجمن ساتکا نیز در این نشست خبری اظهار کرد:بیش از ۸۰۰ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور وجود دارد که شامل ۴۷ هزار و پانصد واحد صنعتی هستند. اگر هر کدام از این واحدها ۲۰۰ کیلووات نیروگاه خورشیدی روی سقف خود نصب کنند، نزدیک ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی به ظرفیت کشور اضافه می شود که برابر کل هدف اعلامی وزارت نیرو در مجلس در زمان دریافت رای اعتماد است. اجرایی شدن این موضوع نیازمند افزایش نرخهای خرید تضمینی برق به میزان کافی و نیز باز شدن مسیر تسهیلات است. همچنین زمین هایی در شهرک های صنعتی دوردست وجود دارد که متقاضی ندارند و برای احداث نیروگاه های خورشیدی کوچک مقیاس مناسب هستند، که این موضوع نیازمند صدور پروانه احداث توسط ساتبا است که قول همکاری داده اند.

نامه ۲۰۰ شرکت بخش خصوصی و یازده نماینده مجلس و چهار استاندار به وزیر نیرو

این گزارش حاکی است فاطمه حسامی، دبیر انجمن ساتکا نیز گفت:پنج ماه از سال گذشته است ولی متاسفانه افزایش نرخ خرید تضمینی هنوز ابلاغ نشده است. لذا دویست شرکت بخش خصوصی به وزیر نیرو نامه نوشتند و درخواست افزایش صد درصدی نرخهای خرید تضمینی برق خورشیدی انشعابی را داشتند تا احداث این نیروگاه ها مجددا اقتصادی شوند. همچنین تاکنون یازده نماینده مجلس، هفت اتاق بازرگانی از سراسر کشور و چهار استاندار به وزیر نیرو در این خصوص نامه نوشته اند.

وی بیان کرد:آقای دکتر حسن پور نماینده استان کرمان به ما گفته اند که افزایش نرخ حدود ۵۰ درصد حرف غیرکارشناسی است، و در صورتی که وزیر نیرو افزایش نرخ های ناکافی را ابلاغ کنند، ایشان را به مجلس احضار و از ایشان حتما سوال خواهند پرسید و کارت زرد خواهند داد.