آمریکایی ها باید قبول کنند سیاست تحریم یک سیاست شکست خورده است
آمریکایی ها باید قبول کنند سیاست تحریم یک سیاست شکست خورده است

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران (idva)  سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران  در واکنش به تحریم‌ های جدید آمریکا گفت: تحریم اعلام شده موضوع جدیدی نبوده و  فقط تحریم‌ های قدیمی به شکل دیگری بیان شده است. موسوی افزود: ایران از اولین تحریم ها که در نوع خود از سخت ترین تحریم […]

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران (idva)  سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران  در واکنش به تحریم‌ های جدید آمریکا گفت: تحریم اعلام شده موضوع جدیدی نبوده و  فقط تحریم‌ های قدیمی به شکل دیگری بیان شده است.

موسوی افزود: ایران از اولین تحریم ها که در نوع خود از سخت ترین تحریم ها بوده است راه خود را پیدا کرده و با اتکای به توانایی های داخلی و همکاری با  کشورهای دوست به رشد و توسعه خود ادامه خواهد داد.

* سیاست خارجی آمریکا سیاستی سردرگم و درمانده است

 سخنگوی وزارت امور خارجه سیاست خارجی آمریکا را سیاستی سردرگم و درمانده دانست که جز زورگویی، یکجانبه گرایی و اعمال تروریسم اقتصادی علیه دیگران مبنای دیگری نداشته و فاقد توانمندی لازم برای هرگونه ابتکار معقول و پویای دیپلماتیک برای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات با سایر کشورهاست.

موسوی در ادامه اظهار داشت:  امیدوارم دولتمردان آمریکا درک کنند که آنها دیگر تنها ابر قدرت اقتصادی جهان نیستند و کشورهای زیادی هستند که مایلند از بازار ایران و فرصت های اقتصادی روابط خوب با ایران بهره مند شوند.

وی افزود: آمریکایی ها باید قبول کنند که سیاست تحریم یک سیاست شکست خورده است و استفاده بیش از حد از این حربه و تبدیل دلار به سلاح باعث شده است که اعتبار آمریکا و اقتصاد آن در جامعه بین المللی به شدت زیر سوال رفته و دوران قبول آمریکا به عنوان یک شریک اقتصادی معتبر تمام شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه از همه اعضای جامعه بین المللی دعوت کرد به فکر نظام تجاری و اقتصادی جدیدی  باشند که در آن تاثیر اقدامات خصمانه آمریکا علیه توسعه و تجارت آزاد بین المللی به حداقل برسد.

موسوی همچنین تصریح کرد: یکبار دیگر تاکید می کنیم ملت ایران یک ملت آزاده و صلح دوست است و آمادگی دارد با همه ملتها و دولتهایی که با احترام و موضع برابر با آن روبرو شوند، تعامل نماید.

وی افزود: دولت آمریکا با توقف اجرای تعهدات خود در توافق هسته ای و در ادامه نقض برجام، علاوه بر نقض تعهدات بین المللی خود به زیان ایالات متحده رفتار کرده و میلیاردها دلار قرارداد بین شرکتهای خود و شرکتهای ایرانی بخصوص در صنعت هوانوردی را نقض کرد.

* هم اکنون توپ در زمین آمریکایی‌ها است

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان تاکید کرد: ما راه تعامل را باز نگاه داشته‌ ایم هم اکنون توپ در زمین آمریکایی‌ها است و  آنها باید شجاعانه اشتباه خود در نقض توافق هسته ای را پذیرفته و تعهدات خود را به اجرا در آورند و در آن صورت در قالب راه کارهای پیش بینی شده برجام مانند سایر اعضا می توانند با کشور ما تعامل کنند.